Ordu
DOLAR18.645
EURO19.3212
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Siyaset sonbaharda ısınacak

Yenilenen İstanbul seçiminin ardından dinlenceye çıkan siyaseti sonbaharda oldukça hareketli günler bekliyor.

TBMM’nin tatile girmesinin ardından Ankara sessizliğe gömüldü. 1 Ekim’de Meclis’in yeni yasama yılına başlaması ile siyasetin gündemi hayli yoğunlaşacak.

Sonbaharda gözler hiç kuşku yok ki, yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nda olacak. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteği ile bir hayli yol alan Ali Babacan’ın kuracağı parti AKP kadar siyasi çevrelerde de merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “partide kal” önerisini kabul etmeyen Ali Babacan’ın partisine AKP’den katılımların olacağı dillendirilirken, AKP yönetimi bu iddiaları şiddetle yalanlıyor. İddiaların doğruluğu Meclis’in çalışmaya başlayacağı ekimde, yani sonbaharda netlik kazanacak.

Merak edilen bir diğer başlık Bakanlar Kurulu ve AKP yönetimindeki olası değişiklik. Ağustosta yurt gezilerine çıkacak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemen ardından Bakanlar Kurulu ve parti yönetiminde kan değişikliğine gideceği belirtiliyor.

Hiç kuşku yok ki, Ankara’nın ardından ikinci kez yitirilen İstanbul seçimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan da değişim düşüncesini daha kuvvetlendirdi. Öyle ya, toplumda tepki toplayan Bakanlar ile parti yöneticilerinin bedel ödemesi gerekiyor.

En çok ekonomi yönetimini üstlenen damat Berat Albayrak’ın kabine dışı kalıp kalmayacağı merak ediliyor. Krizden en çok etkilenen, hayat pahalılığını yaşayan, cebi boşalan dar gelirli kitlenin hedefinde damat Albayrak var. O kadar vaatlere karşın, satın alma güçleri bir türlü iyileşmeyen, günlük yaşamda pahalılıktan yakasını ve cebini kurtaramayan halk, sorumlusunun izlenen ekonomik politika, dolayısı ile Berat Albayrak olduğuna inanıyor.

Ne var ki, Erdoğan’ın Albayrak’ı kabine dışı bırakması mümkün görünmüyor. Çünkü açıklanan yeni ekonomik program damat Albayrak tarafından hazırlandı. Bu da gösteriyor ki Erdoğan, yoluna damadı ile devam edecek.

Yerel seçim çalışmalarında söylemleri ile eleştirilerin odağı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve atandığı günden bu yana başarısız yönetimi ile dikkatleri üzerine çeken Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin adları değiştirilecek bakanlar arasında öne çıkıyor. Bakalım tahminler tutacak mı?

25 yıl sonra Ankara ve İstanbul Belediye Başkanlığını kazanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, elini güçlendirerek koltuğunu sağlama aldı. Akıllı politika ve izlediği yöntem ile iki büyük kentin yanı sıra, Adana ve Antalya’nın aralarında bulunduğu birçok ilde seçim kazanan Kemal Kılıçdaroğlu, böylelikle parti içinde sorgulanırlığını sonlandırdı.

CHP ve Kılıçdaroğlu’nun hedefinde yerel yönetimlerde başarılı olarak, 2023’te yapılacak genel seçimde iktidar olabilmek. Dört yıllık sürede belediyelerin göstereceği başarı CHP’nin iktidara giden yollarını döşeyecek. Aksi durum, yine muhalefette kalmaya yol açacak. Bundan ötürü, Kılıçdaroğlu, belediyelerin çalışmalarını yakından izleyecek, gerekirse Ankara’dan müdahalede bulunacak.

Ekimde ısınacak siyasetin bir diğer konusu, erken seçimin gündeme gelip gelmeyeceği. Sanırım erken seçim çok konuşulacak önümüzdeki günlerde. Bakmayın siyasilerin “erken seçim yok. 2023’te yapılacak” sözlerine. Bir gecede seçim kararı alınabilir. Çünkü çok yaşadık seçim sürprizlerini.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar