VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9492
EURO18.4267
ALTIN1037.7
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

Siyasetin dümeni...

Ülkenin gündemin de olmadığı halde erken seçim konusunun muhalefet partileri tarafından dillendirildiği o dönemde iktidar cephesinden şöyle bir ses yükseliyordu; böyle bir konuyu konuşmanın memleket gündemini boş yere işgal etme manası taşıdığını hatta bu mevzunun konuşulmasının dahi vatana ihanetle eş değer sayılacağını ifa etmişlerdi, bugünse o siyasi irade erken seçim kararı alarak verdikleri sözü tutamamıştır.
Bir söz vardır yeri gelmişken Söylenmesi gerekir, “bu ne periz bu ne lahana turşusu”...
Bir düşünelim şimdi, bu sözden neden dönüldü? İktidarları süresince böyle bir erken seçime ihtiyaç duymamış olan bir hükümet böyle bir dönemde, hem de onca sözün ve iddiasının ardından, yavru iktidarın erken seçim çıkışıyla birlikte, bu konunun gündeme gelmesi ve akabinde mevcut iktidarın hemen bunu kabul etmesi ve Türkiye gündeminin erken seçim konusuyla işgal edilmesi ile birlikte söylenen sözlerin hükmünü yitirdiği anlaşılmaktadır.
Bu bana pek plansız programsız apar, topar, alınmış bir karar gibi gelmiyor.
Çünkü bu ülkede erkenden dillendirilen her söz, her seferin de iktidarın şiddetle itirazıyla karşılanmış ve her seferinde de konu meclise getirilmek suretiyle kabul edilmiştir.
O hal kapsamında ise bu kararlar KHK’lerle ( Kanun Hükmünde Kararnamelerle) kanunlaşmaktadır.
Bedelli askerlik konusu buna en yakın örnektir; asla olmayacak denmişti, gündemlerinde böyle bir konunun olmadığını söylemişlerdi, bu konuda şimdi iktidarın birinci gündemi haline geldi, her ne kadar Cumhurbaşkanı bu konunun kesinlikle gündemde olmadığını söylese de, öncesin de hükümet tarafından ortaya atılması yine bir Nabız yoklaması olarak algılanabilir.
Siyasete dâhil olmak, ülke yönetimine talip olmaktır.
Türkiye siyaseti ise parti liderinin belirlediği şartlarda yapılmaktadır.
Hal böyle olunca seçilen siyasi irade lidere tabi hareket eden bir sistem içinde ülkeyi yönetmektedir...
Türkiye’de partiler tüzel kişilikleriyle seçime girerler, fakat seçmenler partilere değil liderinin şahsına oy vermektedirler.
Böyle bir tabloda milli iradenin tercihi o partinin lideri olduğu için her söylenen söz, her verilen vaat partinin değil liderin oyunu arttırmakta ya da azaltmaktadır.
Yani ülkemizde çoğulcu katılımla yapılan seçimler, çoğulcu yönetimi temsil eden parlamentoda, siyasetin dümeni ise siyasi liderlerin elindedir.
Bu tabloda milli iradenin oyu, şahıs oyuna dönüşmektedir...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar