Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Siyasetin zarif hanımefendisiydi…

Türk siyasi yaşamının önemli isimlerinden Rahşan Ecevit, ölümünün birinci yılında salgından ötürü önceki gün sessizce anıldı.

Geçen yıl eşine, Bülent Ecevit’i ne kavuşan Rahşan Ecevit,  kararları, kurduğu parti ve eşine yön gösterici tutumuyla güçlü kadın siyasetçi figürünü hep sergiledi. Türk siyasi yaşamında cesur davranış ve sade yaşamı ile öne çıkan Rahşan Ecevit, bundan ötürü birileri tarafından sürekli eleştirildi, evinde beslediği kediler bile siyasete malzeme yapıldı. Oysa ödün vermez katı tutumunun yanında yufka yürekli,  yurttaşı kırmayan, siyasetin zarif hanımefendisiydi Rahşan Ecevit.

Eşiyle birlikte oluşturduğu görkemden uzak, maaşlarıyla sade yaşamlarını sürdürmesi örnek alınmalıydı. Bırakın örnek alınmasını, giysilerinden, yediklerinden, protokol sevmeyen birlikteliklerinden ötürü yerin dibine sokuldular. Geldiğimiz aşamada, günümüzdeki savurganlık karşısında Bülent-Rahşan Ecevit çiftinin ne denli haklı olduğu görülüyor.     

Türk politika tarihine damga vurmuş önemli kadın siyasetçilerden biri olan Rahşan Ecevit, eşi rahmetli “Karaoğlan” Bülent Ecevit ile bölünmez birlikteliği, birbirlerine olan sonsuz bağlılığı, dürüst ve sade yaşamı ile topluma örnek oldu. Bülent Ecevit’in siyasi yaşamında, başbakanlığı döneminde aldığı kararların arkasında hep onun etkisi vardı.

Siyaset tarihi Ecevit çiftinin bu uzun yolculuğunu, yol arkadaşlığını hiçbir zaman unutmadı. Günümüzde mumla aranan gösterişten uzak ve mütevazi, devletin kaynaklarını kullanmadan sürdükleri yaşamları siyasette özlem duyulan bir tutumdu.       

Rahmetli Başbakan Bülent Ecevit’le oluşturduğu düzgün, gösterişten uzak sade yaşamı ile her daim anımsanacak Rahşan Ecevit, en az eşi kadar Türk siyasetine damgasını vurdu. Onların hoşgörülü, sağduyulu, tevazu dolu yapıları topluma örnek olan değerdi.

Bülent Ecevit gibi, emeği, emekçiyi önde tutan, halkın çıkarlarını savunan Rahşan Ecevit, aynı zamanda günümüzde kaybolmaya yüz tutan “vefa”ya sonuna dek bağlı siyasetçi, ressam ve yazardı.

Rahmetli eşinin CHP Genel Başkanlığı dönemde en zor anlarında yanında olan, tüm zorbalığa, haksızlığa karşı direnen, adaleti ve eşitliği önceleyen siyasi figürdü. 12 Eylül’ün en karanlık döneminde, sürgüne gönderildiği  Hamzakoy’da Bülent Ecevit’i yalnız bırakmayan, arkasındaki dik duruşu ile her türlü çileye birlikte göğüs geren siyasetin Rahşan Hanımı idi.

Büyük uğraşılar sonucu kurduğu Demokratik Sol Parti ile ezilenlerin, ötekileştirilenlerin, emekçinin, halkın çıkarları için mücadele etti, onların sesi olmaya çalıştı. Eşi ile birlikte uzun ve yorucu yolculuklarında en yakın çalışma arkadaşları tarafından sırtlarından hançerlenseler de hiçbir zaman dik ve cesaretli duruşlarından ödün vermedi.

Bülent-Rahşan Ecevit, Türk siyasetinin en kibar, en hoşgörülü, karıncayı incitmeyen duygusal çifti idi. Birbirlerine o denli bağlı idiler. Uçağın en arka koltuğunda başlarını birbirine dayayarak uydukları anları gözler önüne seren fotoğraf karesi onların sevgisini, aşkını çok güzel anlatıyordu.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar