Ordu
DOLAR13.51
EURO15.3543
ALTIN772.58
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

SİZİN GÖREMEDİKLERİNİZ

Aradan on gün geçti ama gördüğüm hep kafamı kurcaladı tarih 19 Ekim 2018 Perşembe’de Cumhuriyet Meydanı’nda muhtarların gününü kutluyoruz ve tören alanındayız. Her şey iyi güzel katılım yerinde ancak anlayamadığım bir durum var. Öğrenciler okullarından derslerinden alınmış bayrak flama Muhtarlar Günü kutlamasında… Hay Allah ne alaka? Bu fikir kimin? Merak içindeyim. Tamam muhtarlarımızı seviyoruz. Devletin mahallelerde temsilcileri onu anladık da, bu öğrencilerin Muhtarlar Günü kutlamasında öğretmenleriyle bayrak flama ne işleri vardı? Neden derslerinden alınıp, kutlama meydanına getirildiler çok anlamış değilim. Biri bana anlatır mı?

***

Yine Sakin Şehir’deyiz… 28 Ekim 2018 çelenk sunma merasimi ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Fotoğraf çekmek için şöyle bir protokole bakıyorum, hiyerarşik bir düzen yok. Makam mevki sahibi olsun olmasın herkes en önde görünme peşinde… Hele bayramda protokol uygulaması hiç yokken, önde dört koltuk hariç sanki erken gelen oturur gibi dışarda kalan bazı makam mevki sahibi  yani protokolde yeri olan bir zat bana gelip şikayette bulunuyor. “Bu nasıl bir uygulamadır? Tertip düzen yok. Eskiden koltuklara, sandalyelere kimlerin oturacağı yazılıyordu. Yoksa buy uygulama kalktı da benim mi haberim yok” diyor. Gerçekten ben de öğrenmek istiyorum; eskiden zabıtalar halk alanı daraltmasın önüne gelen fotoğraf çekmek için protokolün önü kapanmasın diye önlem alırdı. Vallahi bazı öğretmenlerin boynunda görevli kartları vardı ama kimseye müdahalelerini göremedim. Alan bir anda daraldı ve ardından önümden çekilsene muhabbeti başladı.

***

Bayram sabahı erkenden çarşıya geldim, çaktırmadan esnafların ve evlere asılan bayraklara bakmak istedim. İçinde “Cumhuriyet Fazilettir” duygusunu taşıyanlar ve bayramı unutmayanlar çoğunluktaydı ama renkleri soluk bayraklar da çoktu. Tabi iş telaşı yüzünden unutanlar da yok değildi. Eskiden belediyemizin gururu Ahmet Çolak ağabeyim bayram öncesi tek tek iş yerlerini gezer bayrak kontrolü yapar, bayrağı olmayanlara bayrak hediye ederdi. Şimdi kimsede tık yok. Hep yazıyorum, söylüyorum; Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Spor Müdürlüğü ve Sivil Tolum Kuruluşları bu işe el atmadan bayrakla ilçeyi donatmak işi sıkıtı. Bir masada toplanıp bu işi görüşmek çok mu zor anlayamıyorum..!

****

Sevgili öğretmenlerim; sizleri çok seviyorum. Ben de öğretmen babasıyım ancak ne olur şu milli bayramlarımızda bari kıyafetlerinize dikkat edin. Öğrencilerinizin ve velilerinizin önüne bayram meydanlarına çıktığınızda sizlere gıpta ile baksın. Bayramlarımızı izlemeye gelenlere önce öğrencilerinize, sonra amirlerinize görüntünüzle tertip ve düzeninizle bayram coşkusunu ve bayrama verdiğiniz değerle o güzelliği yaşatın. Bildiğiniz üzere Reis diyor ki; “Sadece annelerin, babaların ve öğretmenin eli öpülür.”

Yazdıklarım arif olana, arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar