Ordu
DOLAR15.5457
EURO16.2226
ALTIN907.91
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

ŞOFÖR ESNAFI VE AKARYAKIT İSTASYONLARI ANAHTAR BIRAKMA AŞAMASINDA

Türkiye’de şuan en çok konuşulan konuların başında elektrik ve doğalgaza gelen zamlardan sonra iki katına çıkan faturalar ve akaryakıta gelen zamlar oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi, akaryakıta gelen zamlardan dolayı dolmuşçu esnafını rahatlatmak için 28 Aralık 2021 tarihinde yaptığı 75 kuruşluk iyileştirme zammından sonra akaryakıta 40 günde 4 lira ayrıca zam geldi. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin dolmuşçu esnafına yaptığı zam çoktan eridi. Geçen yıl ortalama aylık akaryakıt gideri 3 bin olan dolmuşçu esnafının şuan ki akaryakıt gideri 9 bin oldu. Dolmuşçu esnafının en büyük sıkıntılarının başında 65 yaş üstü vatandaşların ve ücretsiz taşınan meslek gruplarının sayısının çok olmasına rağmen verilen destek miktarının çok az olmasından şikayetçi ayrıca özellikle 65 yaş üstü ücretsiz olan vatandaşların bir çoğunun bunu art niyetli kullandığından şikayetçiler öyle ki bir duraktan aldıkları vatandaşın 200 metre  ilerideki durakta inerek fırından ekmek aldığını söylüyorlar. Maddi durumu çok  iyi olmasına rağmen (apartman sahibi veya 10 ton fındık üreticisi olduğu söyleniyor) ücretsiz kartla seyahat eden müşterilerin olduğunu bunların araştırılarak bir kısıtlama getirilmesi talep ediliyor. Fırıncısından, fabrikatörüne, marketçisine, hırdavatçısından, dolmuşçusuna kadar bütün esnaf ve işletmeler elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamlardan dolayı çok dertli ve tepkili. Hele ki üretim yerleri olan organize sanayi bölgelerindeki işletmelerin elektrik ve doğalgazlarının kesilmesi ayrı bir tartışma konusu. Bu aralar gelen akaryakıt zamlarından sonra bu sektörlerin dışında en dertli olanların başında akaryakıt istasyonları gelmeye başladı.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararıyla 2005’ten itibaren akaryakıt ürünlerinde dağıtım firmalarıyla birlikte litre başına 1 lira kazanan  istasyon sahipleri (anlaşmaya göre istasyon 45-50 kuruş kazanıyor), mazot 5 lirayken de 1 lira kazanıyordu, şimdi 16 liraya yaklaştı yine 1 lira kazanıyor. Kâr oranı yüzde 20’den yüzde 7’e düştü. Buna karşın maliyetlerde çok ciddi bir artış var. Son dönemde elektriğe, personel ve genel gider maliyetlerine yüzde 100 zam geldi. 1 Ocak 2021 tarihinde 35 bin litrelik  akaryakıt tırı yaklaşık 220 bin liraya dolarken bugün aynı akaryakıt tırı yaklaşık 530 bin liraya doluyor. Elektrik faturası ortalama 15 bin lira olan işletmeye 32 bin elektrik faturası geliyor.  Tüm girdilerde artış yaşanırken, karlılık oranlarında bir değişiklik olmadı. Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar bayileri de olumsuz etkiliyor. Her zamda bayilerin işletme sermayeleri biraz daha eriyor. Karları sabit bir rakam olduğu için, her fiyat artışında karları oransal olarak düşüyor. Yani maliyet artarken, kar düşüyor ve zaten çok cüzi olan kazançlar daha da azalıyor. Ortalama 10 günde bir akaryakıta gelen zamlardan sonra müşteriler ile akaryakıt satış yetkilisi arasında yaşanan diyaloglarda ilginç hal almaya başladı. Gelen müşteriler halen akaryakıt fiyatlarını 8 lira civarında aldığı litreyi göz önünde bulundurarak 100 liralık yakıt almama rağmen aracımın yakıt ibresi kalkmadı veya ışığı sönmedi yada bu yakıt fiyatları nereye gidiyor? Nerede duracak? 20 lira yapın siz de kurtulun biz de kurtulalım gibi sözler artmaya başladı. Akaryakıt istasyonlarına gelerek sabit 50 veya 100 liralık yakıt alan müşteriler beni zam etkilemiyor diyordu ama artık onlar da ciddi şekilde etkilenmeye başladı.

            Dışarıdan bakıldığında adeta para basan yerler olarak görülen akaryakıt istasyonları şuanda en dertli işletmelerin başında yer alıyor. İstasyon sahipleri, kârlılıkların mutlaka yüzdelik bazda belirlenmesi ve günün koşullarında bu oranın en az yüzde 20 olması gerektiğinin altını çiziyor. Sektör temsilcileri, enflasyon oranında artan yüzde olarak bir kâr marjına sabitlenmesini (şuan 2 liranın üstünde olması gerekiyor), akaryakıttaki KDV oranının düşürülmesini ve yakıtını kredi kartıyla alan müşterilerin pos giderinin ortak karşılanmasını talep ediyor. Türkiye’de 14 bin civarında akaryakıt istasyonu bulunuyor ve sektör yaklaşık 150 bin kişiye istihdam sağlıyor. Karlılık oranlarında bir değişiklik olmazsa 4 bine yakın akaryakıt istasyonu kapanabilir.

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar