VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1088
EURO18.2134
ALTIN1016.8
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

SOĞANIN CÜCÜĞÜ

Yılbaşı piyangosunun en büyük ikramiyesi 80 milyon...

Sokaklar, marketler “hepsi bir arada” piyango bileti satıyor. Migros daha da ileri gitmiş: ‘Bileti bizden alın!’  reklâmları televizyon, televizyon dolaşıyor.

2017 ve 2018 yılı büyük ikramiyeyi kazananlar adreslerinde bulunamadığından değil, adresleri olmadığından bulunamadılar.

Korkum 2019 yılı büyük ikramiyeyi kazananın da adresi bulunamayacak. 80 milyon meçhule yollanacak...

40, belki de daha fazla yıldır, yılbaşı bileti almadım. O nedenle sıfırdan, birden bire milyoner olamayacağım için rahat konuşabilirim.

Yiğidin,  zengin olunca ne yapacağını biliyorum; soğanın cücüğünü yiyecektir.

Benim duam kabul olmaz ya, velev ki oldu ve büyük ikramiye çıktı; hemen Samsun Cumhuriyet Lokantası’ndan içeri girer bir kabak tatlısı isterdim.

***

Efendim, Ordulular kabakçı, Giresunlular ısırgancı...

Isırgan otu, biliyorsunuz şifalı bitkiler arasında. Çaresiz kanser hastalığının çaresi olarak “alternatif tıp”çılarca (!) öneriliyor.

Her ne ise, biz çocuklar ısırgan yağlaşı yerken içindeki mavi boncuk kimin kaşığına gelecek diye bakardık. Mavi boncuk, şans demekti; bahtı açık  olacak demekti...

Kabak için öyle bir söylence yok. Kabağın kanser hastalığına karşı koruyucu önlem olarak yendiğini de duymadım.

Uzatmayalım, 30 yaşına kadar kimse bana kabak yediremedi.

Gel zaman, bir arkadaşımla Samsun’a gitmiştim. Cumhuriyet Lokantası’nın kabak tatlısının çok  “meşhur” olduğunu söyledi. Hadi “siftah” dedim. Tatlıların en şahı, üzeri kaymaklı lokum gibi... Yuttum gitti..

O gün, bugün en sevdiğim kabak tatlısıdır. Tabii Samsun Cumhuriyet Lokantası 52 yıldır dilimin ucunda... Ne zaman tatlıdan bahsedilse adres: Cumhuriyet Lokantası! (Acaba, biz kabakçılara kapısı yine ardına kadar açık mıdır!?)

***

Vergi rekortmenleri listesi Gelir Müdürlükleri’nin kapısına asılır, ilk 10’a giren ödüllendirilir, falan filan yapılırdı. Şimdi onlar da ortada yok. Bir kazanan var ama gizli.

Kazanç gizli. Kabahat gizli. Yoksulluk gizli. İşsizlik gizli. Her şey gizli gizli kapalı kapılar ardında kotarılıyor.

Ah o mavi boncuk! Kim bilir, kimin kaşığında...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar