Ordu
DOLAR15.9334
EURO16.8754
ALTIN945.41
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

SOKAK HAYVANLARI TEDİRGİN EDİYOR

Köpekler, yıllardır insanların en sadık dostları oldu. Başta polis ve jandarma birliklerinde narkotik, bomba arama eğitimli  başta olmak üzere yüzlerce kahramanlık hikayelerinde başrolde yer aldı.

     Günlük hayatımızda bazen evdeki küçük çocuğu  istediği için yada çocuklarına hayvan sevgisi aşılayabilmek için bazen komşularına havlama sesiyle rahatsızlık vermesine rağmen evde, bahçede veya köyde çocukken veya şuan mutlaka bir köpek besleyerek ailenin bir ferdi gibi sahiplenmişizdir. Ordu'da da hayvan barınaklarında yaşayan veya sokakta bulunan sokak köpekleri ve kediler için Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi hatırı sayılır mama ücreti harcıyor. Duyarlı hayvanseverler de su ve mama kabı koyarak yardımcı oluyor. Hatta hafta içi kasaplardan kemik toplayarak doğada yaşayan köpeklere götürüyorlar. Doğadaki köpekler o insanları görünce adeta çocuklar gibi seviniyor.  Bir tarafta da hiçbir zararı olmamasına rağmen şiddet uygulayan hatta zehirleyen insanlar var. Özellikle Altınordu İlçesi’nde Süleyman Felek ve Sırrı Paşa Caddesinde  soğuk ve kış aylarında  işyeri girişlerinde paspas üzerlerinde yada bankların üstünde bir yere kıvrılarak sakin ve zararsız yaşayarak birçok vatandaşımız için sempatik geliyor. Bu caddelerde ve sahilde yaşayan köpekler bazen sahile yürüyüş ve spor için  çıkan vatandaşları ve okula giden çocukları birçok kez tedirgin etmekte zaman zaman saldırmak amacıyla insanları rahatsız ediyor. Sürü halinde gezen köpeklerden bir tanesi havladığında yanındaki diğer köpeklerde daha saldırgan olabiliyor ve bu konuda çok ciddi şikayet söz konusu oluyor.

    Bir tarafta hayvanseverlerin savunduğu yaşam alanları sadece insanlara ait değil her canlının da  (kedi, köpek gibi) rahatça yaşama hakkı var. Bir tarafta köpeklerin saldırısından korkan ve saldırıya uğrayan bu yüzden sokaktaki hayvanların uygun yaşam koşullarında hayvan barınaklarında bakılması gerektiğini düşünen insanlar var. Aslında iki tarafta kendi bakış açılarına göre haklı sayılır. Bu sadece ilimizde değil birçok ilde sorun oluyor. En son Antalya Serik İlçesi’nde 10 yaşındaki bir kız çocuğu köpek saldırısından kaçarken kamyon altında kaldı ve maalesef 23 günlük yaşam savaşını kaybetti. Hiçbir şey bu küçük çocuğu geri getiremeyecek, benzer talihsiz olayların bir daha yaşanmaması için Ordu’da da birçok vatandaş belediyelerden sokak hayvanları için önlem almalarını bekliyor. Köpeklerin saldırısı her zaman ölümcül olmuyor ama ameliyat, kuduz aşısı veya daha hafif şekilde tedaviyle atlatılabiliyor ancak hiçbir zaman o saldırıdaki travma silinmiyor. Lütfen küçük çocuklarınız için aldığınız veya küçükken satın alıp zamanla büyüyünce bakımı zorlaştığı için baktığınız hayvanları sokağa terk etmeyin. Bir hayvan alacaksanız mutlaka önce hayvan barınaklarını kontrol ederek orada yaşayan bir hayvanı sahiplenmeniz daha doğru olacak.  Yasaklanmasına rağmen saldırgan cins köpek bakmaya devam edenler lütfen köpeğinizi dışarı çıkardığınız da mutlaka ağızlığını takmayı ihmal etmeyin. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali en iyisi bir anket yapılarak bu durum Ordu’da yaşayan insanlara sorulmalı yada en azından saldırgan köpekler tespit edilerek onlar hayvan barınaklarında bakılmalıdır.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar