Ordu
DOLAR13.5441
EURO15.4938
ALTIN791.08
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

SOKAKTA PAZAR KALDIRILSIN

 Yıllardır süregelen ve neredeyse geleneklerimiz arasına giren cadde ve sokaklara gelişigüzel kurulan pazarların acilen yeni düzenlemeye ihtiyacı var. Çünkü hem araç hem de yaya trafiğini olumsuz etkiliyor. Genellikle bulunduğu semtin veya kurulduğu günün adını alan semt pazarları Türkiye'nin tüm il ve ilçelerinde sokak ortasında haftanın belirli gününde açılmaktadır. Karışık çerez tabağı gibi düzensiz ve dağınık Ordu şehrinin, Altınordu ilçesinde Akyazı ve Düz mahallede kurulan pazarlar ciddi aksaklık ve kargaşaya sebep olmaktadır.

O günlerde ızdırap verici çevre ve gürültü kirliliği görüntüleri oluşmaktadır. Dar ve rahatsız sokak aralarında kurulan tezgahlar arasında huzurlu alışveriş yapmak imkansız.

            Geleneksel alışverişin vazgeçilmez bir çeşidi olan pazarlarda bazı önemli yenilikler şart. Kayıt dışılığın önüne geçilmesini hedefleyen bir kanunla, sokak aralarında seyyar sebze ve meyve satışı da yasaklanmalı. Pazar yerlerinde çalışanların eğitimden geçirilmesi, sertifika sahibi olmayanların tezgah açmasına izin verilmemesi gerekir. Ambalajsız gıda satışıyla ilgili kanun var ama pazarlarda maalesef uygulanmıyor. Satılan ürünler denetlenmediğinden hijyen yönünden pek güvenli değil. Halkın sağlığı için marketlerde maliyet artırıcı türlü uygulama ve denetimler yapılırken pazarcıların bunlardan muaf tutulmaları haksız rekabete yol açıyor. Pazarcılar fiş ve fatura kesmediğinden kayıt dışı bir ekonomi açığa çıkıyor.

            Ordu cadde ve sokakları pazar işgalinden kurtarılmalı! Düzgün, temiz bir şehir hayatı başıboşluğu affetmez. Yaya haklarını ihlal eden, geçişi zorlaştıran sokak pazarlarını sonlandırmak amacıyla ilgili resmi kurum bir dizi köklü karar almalı. Pazar alanlarının temizliği, çöplerinin toplanması, bakım ve onarımı, zabıtası, tahsildarı belediyelere yük durumunda. Kentin belli noktalarına modern mimari çizgi ve sosyal donatılara sahip, üstü kapalı sabit semt pazarları yapılmalıdır. Böylece bir tarafta AVM ile rekabet şansı yakalanır diğer yanda pazarcılar kaliteye kavuşur. Kapalı pazar konsepti sayesinde sokak aralarına itfaiye ve ambulansın giremediği keyifsiz görüntüler geride kalır. Ayrıca kötü hava şartlarının getirdiği problemler de ortadan kalkar. Pazar yerinde tüketicilerin satın aldıkları ürünü tartabilmeleri için teraziler konulmalı. Mekanlar, engelli vatandaşların da rahat ve güvenli alışveriş yapabileceği şekilde tasarlanmalı.

            Biz yine de yazıyı mutlu sonla bitirelim. Hiç kimse pazarlar 'yok olsun, pazarcılık bitsin' yanlışını savunmuyor. Pazarlar kapanmıyor, standart geliyor. Bütün bu işleri gözetirken pazarcı esnafının haklarının korunması detayı gözden kaçırılmamalı ve onların geçim sıkıntılarına neden olabilecek haller ortadan kaldırılmalıdır.

*

Sağlık deyince ötesini aramayın… ''İyi Pazarlar'' efendim!
 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar