Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

SOKAKTA SİGARA İÇİLMESİN

        Ordu Valiliği, sokaklarda içilen sigara ile ilişkili meydana gelen yanıklar, hasarlardan korunma ve sağlığa olumsuz etkilerine karşı tedbir alma, güvenli emniyetli sağlıklı bir şehir oluşturma amaçlı olarak sokakta sigara içilmesini yasaklamalıdır. Açık alanlarda sigara tüttürenlere özel kapalı bölüm açılmasını toplum sağlığı açısından pek önemsiyoruz. Ordu'yu, sigara karşıtı mücadelede öncü şehirler arasında görmek istiyoruz.

          Sokaklar, kaldırımlar, parklar, bahçeler, toplu ulaşım araç durakları herkes içindir. Yasak bölgelerde tiryakiler kentin belli noktalarında oluşturulan alanlarda bu ihtiyaçlarını gidermeli, kurallara uymayanlara ağır para cezaları uygulanmalı. Çoğunluğun sağlığını korumak için bunu yapmaya mecburuz. Kanunlar, yasaklama çabaları sigaranın dumanında dağılıp gitmesin!

          Sigara dumanının açık havada rüzgarın da etkisiyle parklarda oyun oynayan masum çocuklar dahil herkesi zehirlemesine dur denilmeli! Güzel havanın, temiz oksijenin sigara  içenler tarafından kirletilmesi kötü bir haksızlıktır. Hiç kimse başkasının üflediği dumanı ciğerine çekmek zorunda değildir. Çok dikkatli bir şekilde içilse bile, sigara başka bir kişinin giysi ve tenine temas etmektedir. Ayrıca çocuklar için çok tehlikelidir çünkü yanan bir sigara çoğunlukla çocukların yüz hizasındadır. Hepsi bu değil! Sigaracılar elindeki sigarayı hareket halinde kontrol edemediğinden vatandaşa tehlike yaşatıyor. Bu sebeple bisiklet vb. çift tekerlekli araçlar kullanırken de suç sayılsın.

          Bu yasak elbette sigara bağımlılarının hürriyetini kısıtlamak değildir, tabelayla tanımlanan kapalı odalarda içmeye zorlamadır. İçmeyenin sağlığı gibi içenlerin de hakları korunmalı.

          Sağlık Bakanlığı, açık alanlarda pasif etkileşime uğrayan tüm bireylerin sağlık riskleri için tütünle mücadele kapsamını genişletmelidir. Okul, cami, çocuk parkı, hastane ve spor tesislerine yakın mekanlarda sigara satışının yasaklanması sağlıklı bir nesil ve sigarasız bir şehir mücadelesine hizmet edecektir.    

          Sigara içimini azaltma ve çocukların özentisini engellemek için Valilik ile İl Sağlık Müdürlüğü ortak işbirliğiyle tıpkı işletmelerde olduğu gibi, hareket halinde sigara içenler ve izmaritini sokağa atanlar için “Sigara Ekipleri” oluşturmalı. Çevreye karşı kirlilik yaratanlar kabahatinin bedelini mutlaka ödemelidir.                                                                                                              *                                          Cadde ve kaldırımlarda sigara içmediğiniz için teşekkür ederiz!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar