Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.59
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Son Taksit

2019 yılı Emlak Vergisi’nin son taksiti bu ayın sonuna kadar ödenecek. Ödeyemeyenler cezalı durma düşecek...

Bu konu üzerine ne yazsanız, malumun ilanı oluyor. O nedenle vergi veren saygın yurttaşlarımıza 2020 yılı için yüzde 50 ceza indirimi kararı alındı.

Şu an hangi vergilerin ceza indirimine alındığını bilmiyoruz.

Trafik cezaları, iletişim vergisi, çok kazanandan (sporcudan) çok vergi... Tapu harçlarındaki düzenlemeler cep yakacağını tartıştığımız şu sıra, cezalarda(!) yüzde elli indirim cepteki yangını söndürmeye yeter mi, bilemem.

***

Yaygın medyada, ekonomi ibresinin hep yukarıyı gösterdiğini öğreniyorsunuz. Şimdi ben burada, ilk yüze giren vergi rekortmenlerinden nerede ise yarısının; “benim ismimi (..........) geçin dediğini anlıyorum.  Onları gazetelerin manşet haberlerinden zaten tanıyorsunuz.

Benim derdim, onların paralarının hesabını yapmak değil; altta canı çıkanın ne yaptığı, ne yapacağı!

***

Ordu ili gelişmişlikte 56 sıradan 57’ye; olmadı 58’e doğru giderken “bravo” ekonomi yükselişe geçti diyemem.

Hele hele ülke nüfusunun dörtte birinin açlık sınırının altında yaşam savaş verdiğini bildiğinizde, “bir lokma bir hırka” edebiyatı yapamazsınız.

***

Ordu ili Bütünşehir oldu. Kırsalı her ne kadar şehir yaşamı içinde gösterilse de şu an nüfusumuzun yüzde 44.5’i kırsalda oturuyor; tarımla uğraşıyor.

Şimdi siz bu kırsal nüfusa, hizmeti götüreceksiniz!

Her köye, pardon her mahalleye çöp bidonu koymakla belediye hizmeti tamamlanmış mı oluyor!?

Su saatleri hazır; takılacak. Emlak vergisi (bir defa daha ertelenmezse)  2020 yılında kırsaldaki tarım arazilerinden de alınacak...

Doğalgaz bu köy/mahallelerimize,  gider mi bilemem... Yalnız, Rusya’dan Samsuna kadar tanker gemilerle gelen almadığımız şu doğalgaz var ya, ona ödenecek dolarların vergilerinizden karşılanacağını biliyor musunuz?

***

Şu sıra işsiz sayısı yüzde 14... Genç işsiz sayısının ise yüzde 27’lerde olduğu ifade ediliyor. Bu işsizler ayda yaşamıyor; aramızda, evimizde, ocağımızdalar.

***

Vali Kemal Yazıcıoğlu ayda iki defa “Halk Günü” toplantıları başlattı. Halk Günü’nde geçim zorluğu içinde olduğunu söyleyenlere nakdi yardımlar yapılır; ya da ayda 150 liralık alış veriş yapabileceği marketler gösterilirdi. Vali’den ne zaman ki k iş isteyen olur; o zaman verecek cevap bulunamazdı.

Halk Günü’nde “İş” sözü verildiği bir kişi hatırlamıyorum.

NOT:

Cumhurbaşkanı’nın TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan istediği  her iş yerine 1 veya  2 kişi daha yerleştirme projesinin ne olduğu ise ayrı bir yazı konusu...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar