Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sonradan görme…

Halk arasında yaygın olan “Allah, insanı sonradan görme yapmasın”  söyleminin ne denli doğru olduğu kokainci Kürşat Ayvatoğlu örneği ile bir kez daha görüldü.

Aylak gezerken Kastamonu Belediyesi’nde çalışma yaşamına başlayan, oradan AKP Genel Merkezi’ne atanan malum şahsın lüks otomobil içinde kokain çekmesine ilişkin fotoğrafları sosyal medyada yayınlanınca ortalık fena karıştı. Milyonlarca genç işsiz gezerken, akranlarından birinin kısa sürede para bolluğunda yüzmesi toplumu aşırı rahatsız etti. Yoksul olan “iş bilir” şahsın hızla yükselerek gösterişli yaşama ulaşması kafaları karıştırdı.    

Genç yaşına karşın, kaynağı belli olmayan paralarla aldığı yüz binlerce lira değerinde lüks arabalar, son moda kıyafetler, jaluzide kadınlarla çektirdiği fotoğraflar,  kumar oynamalar AKP’den ayda 3 bin lira aldığını söyleyen Kürşat Ayvatoğlu’nun akıl almaz hünerleri.

Nasıl olur da bu denli düşük maaşla bu çılgınlıkları yaptı yeni yetme, sonradan görme genç? Öyle ya eti budu ne ki lüks arabanın birinden inip, diğerine biniyor, utanmadan çektiği uyuşturucu anını fotoğraflayarak sosyal medyadan paylaşıyor. Yakalanınca utanmadan “kokain değil, pudraşekeri” diyerek akılımızla alay etmeye çalışıyor.

Kamuoyunun yoğun tepkisine yol açan şımarık genç, savcıya verdiği ifadede araba alım satımından ayda 30 bin lira kazandığını, lüks otoları bu parayla aldığını söylemiş. Ayda 30 bin lira kazansa da bu denli lüks, sonradan görme yaşam sürdürmesi mümkün değil. Asıl sorgulanması gereken işin arkasında kimin olduğu.

Ayvatoğlu, çürümenin, toplum değerlerini kötüye kullanmanın,  halkı yanıltmanın en yalın örneği. Aslında onun gibi öyle çok insan var ki. Sonradan görenler, davranış hamlığı çekenlerdir. Bunlar her şeyi paranın ve makamın gücünde görürler ve sonradan elde edebileceklerini öne çıkararak onlarla toplumda dikkat çekmeye çalışırlar. Bastırılmış egolarını ellerine olanak geçtiğinde kullanmayı, insanların gözünün içine sokmayı beceri sayarlar.       

Muhafazakar görüşleri ile bilinen Abdurrahman Dilipak bile isyan ediyor artık böylesi insanların lüks yaşamlarına, sonradan görme davranışlarına. Yani o  denli  göze batıyor bunların düşük gelirli milyonlarca kitleyle alay eden yaşamları.   

Toplum son derece seviyesiz görüntülere, kaynağı belli olmayan çılgın yaşama doğal olarak tepkili. Emekli, memur, işçi, esnaf, çiftçi salgın döneminde düşük geliriyle “nasıl geçineceğinin” hesabını yaparken, bir büro çalışanın böylesine şımarık davranışları ve kaynağı elbette sorgulanır.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar