Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

SORGULAMAZ TOPLUM

Yöneticilerin en önemli sorunu, sorgulayan bir topluma idareci olmaktır. Sorgulayan toplumu ikna ve idare etmek çok zordur.

Antik Mısır ve Bereketli Ay olarak tanımlanan Basra-Bağdat-Harran-Filistin hattında, toplumu ikna etmek için DİN kullanıldı. Tarım üretimi aşamasında, Din ve Din Adamları kanalıyla, toplum kolay uyutuluyor ve idare ediliyor.

-Antik Mısır'da, Firavun Tanrının yeryüzündeki temsilcisi idi. Firavun, Baş Rahip olarak en yakın adamını seçiyordu. Zira Başrahip din adamlarının lideri sıfatıyla, Firavunu dahi tahtından indiriyordu.

-Bereketli ay yöresinde ise, Mısırdan farklı bir anlayış vardı. Baş Rahip aynı zamanda Kral sayılıyordu. Babil Kralı Hammurabi, tapınağa giriyor ve ''Tanrı Dediki'' söylemi ile yasaları yürürlüğe koyuyordu.

-İsrail'de ise, Peygamber Krallar sistemi işliyordu. Musa hem Kral ve aynı zamanda Rab ile görüşen Peygamber idi. Musa'dan 900 yıl sonra, İsrail kavminin başına geçen Davut için de aynı kural geçerliydi. Hâlbuki Davut, fakir bir Yahudi'nin küçük oğluydu. Golyatı yendiği için nam kazanmış ve sonunda İsrail Kralı seçilmişti.

Roma Cumhuriyetinde yürütmenin gücü önlenemedi. Senato ve Yargıçlar Sezarların emrinden çıkamadılar. Yasaların üstünlüğü prensibi bozulan Roma'nın yıkılması uzun sürmedi. Güç Kiliseye geçti.

Batı Romanın yıkılmasından sonra başlayan Karanlık Çağın en önemli aktörü Kilise olmuştur. Kilise, Tanrı korkusu ile inasnları idare edemeyeceğini anladığı zaman, dünyevi korkuyu kullanmaya başladı. 100 binden fazla kadın, cadı diye yakıldı. Yetmedi, engizisyon kuruldu. Korku sayesinde, sorgulamayan bir toplum yaratıldı.

Monarşist Krallar ''Toplumu korku salarak'' idare etmeyi denediler. Korku, siyasal toplumun üzerine ölü toprağı sermek gibi sonuç yaratıyor. Daha sonra gelen diktatörler, korku yöntemini denediler. Stalin, Hitler, Mussolini ve Saddam yaşanan örneklerdir.

Din ile uyutulan ve korku ile sindirilen insan yığınlarından ''sorgulamayan bir toplum'' yaratılıyor. Tarihten gelen bu iki yöntemi, kısmen kullananlar dahi, yönetimde başarılı oluyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar