Ordu
DOLAR16.1331
EURO17.3344
ALTIN967.15
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

SOSYAL DELİLİK (2)

Yalanların esiriyiz!

Çok uzun süre önceydi; Ahmet Altan’ın köşe yazısını okuduğumda acaba diyerek düşünmekten alamamıştım kendimi.

Günümüz insanının edebiyat ve sanattan uzaklaştığını belirten Altan, hatırladığım kadarıyla, “Teknoloji ilerliyor, çalışma saatleri azalıyor. Artık insanların kendileri için daha fazla zamanı olacak. Eğer insanlar edebiyat ve sanata gereken zamanı ayırmayıp içlerindeki kötülüklerden arınamazlarsa, birbirlerini yemezler mi?” diye soruyordu...

Aradan uzun zaman geçti, ama Türkiye’de çalışma süreleri azalmadığı için Altan’ın kehanetinin gerçeği yansıtıp, yansıtmadığını anlayamadık doğrusu.

Vakit bolluğundan sıkılıp birbirimizi kesmesek de sosyal medya diye bir canavar yarattık. Bununla da kalmadık, yarattığımız canavarın esiri de olduk!..

İlk başlarda her şey yolundaydı, izini kaybettiğimiz, on yıllardır görmediğimiz arkadaşlarımızla buluşup, sohbet ettik sosyal medya sayesinde.

Sohbetle yetinmedik, beğendiğimiz fotoğrafları, insanı büyüleyen rüya gibi manzaraları da paylaştık büyük bir keyifle.

Zamanla cep telefonları bilgisayarlaştı ve sosyal medya hayatın her alanına yansıdı: Yolda, yolculukta, evimizde, ofisimizde, işimizde, tatilde... Biz nereye telefonumuz oraya, telefonumuz nereye sosyal medya oraya...

Artık defilelerde boy göstermeye ne gerek vardı? Ya da televizyona çıkıp ünlü olmaya! Yaptığımız çörekleri, ya da yediğimiz börekleri anlatmaya da gerek yoktu! Her şey parmaklarımızın ucundaydı! Tıkla çek, tıkla paylaş!..

Ne de olsa görünmenin, dikkat çekmenin, fark edilmenin ve ben de varım demenin en kestirme yoluydu sosyal medya.

İş çığırından çıkınca, beyinlerin değil, parmakların tıkır tıkır işlediği, telefonlar akıllanırken, insanların aptallaştığı bir süreçte bulduk kendimizi!..

Öyle hoyratlaştık ki, neredeyse ortaya atılan her haberi, her fotoğrafı, her görüntüyü doğru olup olmadığı sorgulanmaksızın paylaşır hale geldik!..

Araştırmalara bakılırsa çıldırdık! Çünkü gerçek haberler nadiren BİN kişiye ulaşırken, yalan haberler kısa sürede YÜZBİN kişi tarafından paylaşılıyordu bu mecrada!..

Gerçek haberlerin 1500 kişiye ulaşması, yalan habere kıyasla 6 kat daha uzun sürüyordu sosyal medyada!..

Üstelik yalan haberler, gerçek haberlere kıyasla yüzde 70 yeniden paylaşılıyordu... Yalanda başı çeken ise siyasi haberlerdi...

Yarın:SOSYAL MEDYA ÖLDÜRÜR!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar