Ordu
DOLAR15.9797
EURO16.9006
ALTIN947.69
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

SOSYAL DELİLİK (3)

Sosyal medya öldürür!

Takvimler 2018 yılının 29 Ağustos’unu gösteriyordu. Olay yeri, Meksika’nın merkezinde Puebla eyaletindeki Acatlan adlı küçük bir kasabaydı.

O gün kasabanın hemen dışında ikamet eden Alberto Flores ile yeğeni Ricardo Flores, inşaat malzemesi almak için Acatlan’a gelmişlerdi.

43 yaşındaki Alberto, eşi ve 3 kız çocuğuyla birlikte mutlu bir hayat sürmek için bir ev inşa ediyor, yeğeni 21 yaşındaki Ricardo da ona yardım ediyordu.

Ricardo idealist bir gençti, adaletsizliklere karşı insanları savunmak için 250 kilometre uzaklıktaki bir üniversitede hukuk okuyordu. Her tatilde olduğu gibi birlikte yaşadığı anneannesini ziyarete gelmişti...

Bölge sakinleri “huzuru bozdukları” gerekçesiyle şikayetçi olunca, polis Ricardo ile amcası Alberto’yu polis aracına bindirmiş ve karakola doğru yol alıyordu.

Ancak kasaba, WhatsApp ve Facebook’tan yayılan bir habere çalkalanıyordu. Güya, son birkaç günde, 4, 8 ve 14 yaşında üç çocuk kaybolmuş, organları çalışan bu çocuklar ölü bulunmuştu! Üstelik çocukları kaçıranlar kasabaya gelmişti!

Oysa ortada ne kaçırılan bir çocuk, ne de bu konuda resmi bir şikayet vardı! Haber yalandı, ama inanan çoktu!..

Yalana inananlar karakolun önünde toplanırken, kimileri ise polis aracının peşinden koşturuyordu... Polis aracı nihayet karakola ulaşmış, Ricardo ile amcası Alberto’yu nezarete koyulmuştu.

Karakolun önünde toplananların sayısı daha da artınca, polis bu kişilerin çocuk kaçırma olayıyla bir ilgilerinin olmadığını, basit bir suç nedeniyle gözaltına alındıkları konusunda kalabalığı sürekli bilgilendirmişti.

Ancak yalan haberi yayan ve Ricardo ile Alberto’yu suçlayan Francisco Martinez adlı kışkırtıcı, karakolun dışında Facebook’tan canlı yayına başlamıştı bile! “Acatlan ve Puebla sakinleri, lütfen gelin ve desteğinizi gösterin. Bana inanın, çocuk kaçıranlar burada” diyordu kameraya bakarak!..

Petronilo Castelan adlı bir diğer kışkırtıcı ise, bu iki kişinin yakılması için hoparlörle kalabalıktan para toplamış ve benzin bidonlarını hazırlamıştı bile!

Karakolun yanındaki belediye binasına tırmanan Manuel adlı kişi de, bir yandan çanları çalarken, diğer yandan, “polis suçluları serbest bırakacak” diye bağırıyordu!..

Ancak suçsuz bulunan Ricardo ve Alberto, karakol dışına çıktığında, kimileri telefonlarıyla çekim yaparken, birileri onları merdivenlerin dibine itecek ve linç başlayacaktı!..

Ricardo, aldığı darbeler sonucu ölmüş, Alberto ise hala hayattaydı. Ancak bu çok daha kötüydü. O, üzerlerine dökülen benzinin ateşlenmesiyle yanarak can verecekti!..

Yarın: KÖMÜRLEŞMİŞ BEDENLER

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar