Ordu
DOLAR16.8253
EURO17.5807
ALTIN979.79
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

SOSYAL DELİLİK (5) ‘3 yaşında çarmıha gerildi!’

Duygunun öne çıktığı durumlarda, mantık geriye düşer. İnsanların duygusunu tetikleyen, onları kışkırtıp çileden çıkmalarına neden olan en önemli şey ise çocuklara yönelik vahşettir.

Ne de olsa herkesin bir çocuğu vardır ve insanların en kolay empati yapabilecekleri şey, çocuklara yapılan kötülüktür...

Doğu Ukrayna krizi sırasında Rus medyasında yer alan haber, yürekleri dağlamakla kalmaz, insanları da harekete geçirir.

Haberde, Ukraynalı bir militanın, Sloviansk'ta bir bebeği annesinin gözü önünde vahşice öldürdüğü iddia edilir. Ve haber sosyal medyada hızla yayılır. Ne de olsa Sloviansk, Ukrayna'dan ayrılıp Rusya'ya bağlanmak isteyenlerin önemli bir kontrol noktasıdır.

İddianın sahibi, kendisini Rus mülteci Galina Pişniyak olarak tanıtan bir kadındır. Pişniyak, Rusya devlet televizyonunda yayınlanan röportajda şöyle der:

“3 yaşında bir erkek çocuğunu alıp İsa gibi çarmıha gerdiler. Annesine işkenceyi zorla izlettiler. Çocuk bir buçuk saat acı çektikten sonra öldü. Sonra annesine sıra geldi, onu da öldürdüler.”

Haber yalandır, Pişniyak aslında Rusya yanlısı bir militanın eşidir. Hatta haberde Lenin Meydanı diye gerçek olmayan bir yerde, Ukraynalı askerlerin Sloviansk halkını köşeye sıkıştırdığı da öne sürülür.

Yalan haber katlanarak yayılır ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın yeniden alevlenmesinde kilit bir rol oynar...

Haberin gerçek olmadığının ortaya çıkmasından sonra Ukraynalı gazeteci Olga Yurkova, arkadaşıyla birlikte yalan haberlerle mücadele etmek için, StopFake adlı internet sitesini kurar...

Bugün 11 ayrı dilde hizmet veren StopFake, Ukrayna medyasında yer alan ve sosyal medya aracılığıyla yayılan 1000'den fazla yalan haber saptamış!...

Bugün dünyanın birçok ülkesinde yalan haberlere karşı mücadele eden binlerce insan ve yüzlerce teyit sitesi var. IFCN adlı bir çatı kuruluşu da oluşturan bu organizasyonlar, Facebook yönetimini sıkıştırıp, yalan haberlere karşı önlem almasını da sağlayabiliyorlar.

Ve insanlığa, “Dünyanın bütün yayıncıları, yalan habere karşı birleşin!” diye haykırıyorlar.

İnsanlık tarihi kadar eski olan yalanın günümüzde hızla yaygınlaşmasının en önemli nedeni olarak sosyal medya gösteriliyor.

Önümüze gelen her haberi, sorgulamadan paylaştığımızda, yalanın hızla yayılarak gerçeği öldürmesine hizmet etmiş olmuyor muyuz?

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar