Ordu
DOLAR13.8323
EURO15.6036
ALTIN791.26
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

SOSYAL MEDYA VE KİŞİLİK HAKLARI

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde içinde 8 genç kadın yolcu, 2 pilot ve 1 hostes olmak üzere toplamda 11 kişinin bulunduğu özel bir Türk jeti İran dolaylarında düşmüş ve içinde bulunan tüm yolcu ve mürettebat hayatını kaybetmişti. Bu elim ve acı olay duyulduğunda ise sosyal medya hesaplarından birçok insan(!), daha doğrusu insanlığını kaybetmiş birçok zat; “Beyaz Türkler”, “Zengin Çocukları” gibi sıfatlarla, genç kadınların ölümlerini değersizleştirmeye ve bu üzücü olayı “oh olsun” demelere kadar götürdüler.

Bu insancıklar ölümün zengin, fakir, yaşlı, genç, iyi ve ya kötü tüm insanları eşitlediğini ve ölümler neticesinde acı çeken ailelerin her yer ve her koşulda ızdırap duyduğunu görmezden geldiler.

Evet, dünyanın dört bir yanında, her ülkede, her gün ölümler oluyor. Ve evet, her ölümün haberlerde yer almaması, bu olay kadar dikkat çekmemesi eleştirilebilir, bunu anlıyorum. Ama bu eleştiriyi yaparken, ölümleri kıyaslamak, acıları yarıştırmak ve uçak kazasında hayatını kaybeden genç kadınların ölümünü değersizleştirmek ve işi “oh canıma değsin!” insafsızlığına getirmeyi hiçbir koşulda ve durumda anlamam mümkün değil.

Ne yazık ki, sosyal medyanın iletişim alanındaki en etkili araç olmasının yanında, insanların kişisel haklarının çok yaygın ve ağır bir şekilde ihlal edildiği bir mecra olması oldukça üzücü. Gerçek isimlerini bile kullanmaktan imtina eden birçok klavye delikanlısının, sahte hesapların ardına saklanmak suretiyle ünlü, tanınmış ya da dikkat çeken kişilerin hesaplarına girerek, sayfalarında oldukça ağır itham, hakaret ve kişilik haklarına aykırı mahiyette birçok sözde bulunması kati surette suçtur ve şikayet edildiği takdirde, özellikle de bilişim suçlarıyla ilgilenen kolluk birimlerinin çalışmasıyla, sahte hesap kullananlar da dahil şüpheliler tespit edilmekte, yargılamalar sonucunda ceza almakta ve mağdurların bu kişiler aleyhine kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle açtıkları tazminat davaları kabul edilmektedir.

Bu noktada, lütfen kişilik haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız, bu suçun sosyal medya aracılığı ile ve sahte bir kullanıcı adı ile işlenmiş olduğunu öğrenseniz bile, en yakın kolluk birimi ve ikametgahınız sınırları içerisinde yer alan savcılıklara başvurmak suretiyle haklarınızı arayabileceğinizi aklınızda bulundurun.

Zira, kişilik haklarının ihlali suçu, sosyal medya ve diğer iletişim araçları ile de işlenebilen bir suç olup; özellikle de sosyal medyanın birçok kişi açısından takip edilebileceği, suça konu söz ve hakaretlerin birden fazla kişi tarafından görülebileceği de dikkate alındığında, mağdurun yaşadığı mağduriyetin katlanmakta olduğu ve cezaların da bu doğrultuda artırılabildiği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Son olarak, bu elim kazada hayatını kaybeden tüm kadınlara Allahtan rahmet, acılı ailelerine sabır diliyor; ölümlerin ve acıların yarıştırılmadığı ama aynı zamanda da şehit haberleri, kadın cinayetleri, çocuk ölümleri, iş kazaları gibi toplumda yankı uyandırması gereken tüm ölümlerin haberlerde yer bulabildiği ve sorunu çözme noktasında aynı değerde takip edilip, tartışılabildiği bir kamuoyunun oluşmasını temenni ediyorum.

Asıl temennim, tartışabilecekleri gündem olmadığı için günlerce açılmayan İsviçre Meclisi gibi, ülkemizde de artık ölümlerin haberlerde yer almadığı bir ortam esasında ama. Ne yazık ki, şimdilik bu ütopik bir hayalden öteye gitmiyor…

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar