VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9544
EURO18.2916
ALTIN1017.1
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

SOSYAL MEDYADA GÖRGÜ KURALLARI

          Günümüzde internet kullanıp da sosyal medyayı kullanmayan neredeyse yok gibi. Hal böyle olunca da bu sosyal medya platformunda aynı günlük hayatta olduğu gibi bazı görgü kurallarına uymak gerekiyor. Sosyal medyanın 'suyu' çıktı. Her gün sanal ortamlarda çeşit çeşit tiplemelere rastlıyoruz. Kendini şair sanan işportacılardan tutun da evde kocasından göremediği alakayı internette görüp bir çift lafa yelkenleri suya indiren kadınlara kadar... Çaldıkları şiirlerin altına isimlerini koyarak şair olduklarını sanan emek hırsızlarından, evli olduğunu saklayarak kadın avına çıkan 'çukurlara' kadar... Bir lokma ekmeği paylaşmayı bilmeyi; yediği yemeğin resmini paylaşmayı huy edinmiş görgüsüzlere kadar ne ararsan var burada. Daha çok var. Burası sanal dünya…
          

Sanal ortamda tıpkı yüz yüze kurduğunuz iletişimde olduğu gibi, gereken hassasiyeti göstermelisiniz. Çünkü dijital toplumun da nezaket kuralları vardır. Gelişen teknolojinin fazlaca heyecan verici olduğunu kabul ediyoruz. Ancak dezavantajlarının farkında olmak bizleri daha güvende tutacaktır. “Saygı” erdemini muhafaza edin. Dostlarınızı kırmadan sanal alemde uymanız beklenen/gereken aşağıdaki kurallara mutlaka göz atın.                                                                                                                                                                      

Elektronik posta güvenli bir iletişim aracı olmadığından gizli ve özel iletilerin gönderimi uygunsuzdur. Sosyal medyada paylaştığınız bilgi size ait değilse kaynağını mutlaka belirtin. Adres bilgilerini düzenlerken, isim benzerliğinden dolayı farklı kimseye ulaşmamasına dikkat edin. Kimseyi teklifsizce bir gruba eklemeyin! Birisiyle yazışırken diğer şahısların konuşmaları görmeleri mahremiyeti ihlal edeceğinden gizlilik korunmalıdır. Mail adresleri üst makamdan asta doğru kıdem sırasına göre sıralanır.

Göndereceğiniz mesajların “konu” kısmını asla boş bırakmayın. Saygı bildiren kelimelerde kısaltma yapmak saygısızlıktır.Metinler daima hitapla başlamalıdır. Sayın yerine sn, teşekkür yerine tşk kısaltılmaz. Başsağlığı mesajı, tebrik, özür, nikâh davetiyeleri internetten gönderilmesi yakışıksızdır. Büyük harfle yazılan mesajlar kızgınlık anlamı taşır. Resmi yazışmalarda gülen/ağlayan yüz ifadesi ciddiyetsizle değerlendirilir. Her mailden sonra okundu teyidi istenmesi güvensizlik algılanır.  Başkasının yüzüne söyleyemeyeceğiniz kaba sözleri, sosyal sitelerde paylaşmaktan kaçının. Sahibine sorulmadan telefon numarası başkasına verilmez. Siyasi fikirlerinizi alakasız herkese göndermek terbiyesizliktir. Yeni tanıştığınız birine arkadaşlık teklif etmeyin. Kişilere sayfanızı beğenmeleri için baskı yapmak, isteğe uymayanları uyarmak kötü bir huydur. Fotoğraf albümündeki kişilerin izni olmadan, resimlerini yayınlamak ayıptır. Ne yiyip içtiğinizi ilan etmek görgüsüzlüğün daniskasıdır. Yazdığınız iletiden emin olmadan “gönder” tuşuna basmayın, çünkü bunun geri dönüşü yok. Hastalık ve hastane görüntüleri paylaşmayın. Herkes sizin hastayken nasıl göründüğünüzü, kolunuzda serumla nasıl acı çektiğinizi görmek zorunda değil. Prensip basit: Pişman  olacağınız, insanları rahatsızlık edebilecek dijital ayak izi bırakmayın. “Trafik canavarı” gibi, siz de “sosyal medya canavarı” olmayın! 

*

Saygı ve edeptir ötesi!                                                                                                                      

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar