VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9217
EURO18.2552
ALTIN1023.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

SOSYAL MESAFE YALAN OLDU!

İki hafta evvel çok önemli ve acil bir sebepten dolayı Ankara'ya seyahat ettim. Altı ay sonra il dışına çıktığım bu seferde bindiğim şehirler arası otobüs firması ilçe otogarlarından birinden aldığı yolculara çift kişilik yanı bilet kesmiş. Yolculardan biri itiraz edecek gibi oldu. Biletçi, filin züccaciye dükkanına girişi gibi büyük bir hışımla içeri daldı, elindeki buruşuk kağıdı adama doğru sallayarak ''ne yasağı yav'' diye bağırarak adamı haşlanmış patatese çevirdi! Otobüste ciddi bir ''gürültü' oldu! Yolculardan halim selim olanı 'boynunu büktü' ama diğeri 'külhanbeyi' çıktı, isyan bayrağını açtı ve yanına kimseyi oturtmadı.

            Bir gün sonra; 23:50'de kalkan uçakla geri döndüm. Bazı koltuklarda üç kişi ''balık istifi'' otururken bazılarında hiç yolcu yoktu. Kimi üçlü koltukta ise sadece tek kişi vardı. Uçağın kapılarının kapanmasından sonra yanımdan ''ocakta yemeğini unutmuş'' gibi telaşla geçen hostese oldukça nazik ses tonuyla ''üç kişi oturuyoruz, boş koltuklardan birine geçmem mümkün mü?'' diye rica ettim. Soru sorduğum hostesin sesini dahi duymaya fırsat kalmadan, yaka kartında ''kabin amiri' yazan (ismi bende saklı) çatık kaşlı hostes yüksek ve sert bir üslupla ''hayır imkansız'' diye cevabı yapıştırdı! Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında sosyal mesafeyi koruma amaçlı talebim ret edilence ''Nerede kaldı sosyal mesafe?'' diye tepki gösterdim. Manzarayı tenis maçı izler gibi takip eden ''seyirci topluluğu'' da sessiz kalınca biz de yerimizde çakılı kaldık! Hostesler de bu manalı suskunluğu fırsat bilip derhal mıntıkayı terk ettiler. Ön sıralarda oturduğumdan ''hayırcı'' hostesin maskeyi kulağından aşağıya küpe gibi sarkıttığını defalarca gözlemledim.

            Uçakta, otobüste, dolmuşta sosyal mesafeye aldıran yok! Azalan seferler nedeniyle toplu ulaşım araçlarında aşırı bir yoğunluk yaşanıyor. Altınordu'da şehir içi dolmuşlarda koltuklar birbirini tanımayan, yan yana yolculuk eden insanlarla gidip geliyor. Ayakta yolculuk iyiden iyiye sıradanlaştı. Bir defasında maskesiz dolmuşa binen bir ''kereste'' ile göz göze geldim. Şoför de dikiz aynasından gördü, başını öbür tarafa çevirmişti. Sesimi çıkarsam adam beni ''köfte'' gibi yoğururdu! Riske girmedim! Terminallere ve araç içine Covid-19 ile ilgili uyarı levhası asılması koca bir hikaye! Sahiller, alışveriş merkezleri, düğün-dernek şenlikleri tam gaz devam ediyor. Günlük ölüm haberleri bile insanları korkutmaya yetmiyor. Bu mutlaka incelenmesi gereken ruhsal ve sosyal bir durum. Bazı vatandaşlar yasakları umursamıyor, yetkililerin uyarılarını dikkate almıyor. Pekala kural tanımayan vatandaş doğru mu yapıyor? Asla kabul edilebilir değil. Kesinlikle yanlış yapıyor. Ortada küresel bir salgın var. Peki niçin böyle davranıyorlar? Çünkü yetkililere güvenmiyorlar! Bu hadisenin özü ''güvendir''. ''Koridorda sosyal mesafeyi koruyun'' diye anons eden hostes önce kurala kendi uyacak ki, vatandaş da yetkililerin ikazlarına kulak assın!

            Şu ana kadar devletimin koyduğu tüm kurallara harfiyen uydum. Uymaya da devam edeceğim. Sosyal mesafeye dikkat etmenin hayati önem taşıdığına, hastalığın yayılmasını durdurmaya veya yavaşlatmaya yönelik ilaç dışı enfeksiyon kontrol eylemi olduğuna  inanıyorum. Fakat gördüğüm lüzum üzerine artık vatandaşı da yadırgamıyorum! Söyleyeceklerim bu kadar...

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar