Ordu
DOLAR15.9797
EURO16.9006
ALTIN947.69
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

SÖYLE BANA KEFALOS-1

Bu yazıyı kaleme alma konusunda uzun süre tereddütler yaşadım. Toplumu olduğu gibi şahsımı da direk ilgilendirdiğini düşünerek yazmaya karar verdim.

Mübarek ramazan ayı son Cuma vaazıydı  sanırım. İmam efendi toplumda artan deizmle ilgili konuşuyor ve deizmin tehlikeli bir şekilde artışının sorumlularından biri olarak sözüm ona batı destekli doçent ve profesörlerin olumsuz faaliyetlerinden şikayet ediyordu.

O an üzerinde unvanımın yazılı olduğu önlükle sanki bütün bakışların üzerimde toplandığını hissettim. Hafif bir karın ağrısı ve gaz sancısını kendime bahane edip sinirle dışarı çıktım. Dünyaya bakış açısı ve kişiliği kısmen de olsa oturmuş orta yaşlı bir insan olmasam her halde bir daha Cuma namazına gelmezdim diye düşündüm.

Bu kadar mı cehalet ve iticilik olur?

İşe bakın....

Ülkede yüz binlerce cami ve din görevlisi var, yüzlerce kanalda serbestçe dini programlar yapılıyor, en süslü, bakımlı hocalar Allah'tan, dinden imandan bahsediyor ama deizmin artmasının suçlusu biz oluyoruz.

 

Bir an sayın hocam doğuda, İslam dünyasında Pakistan, Suudi Arabistan, İran, Suriye'de bilim ve bilim insanları vardı da biz mi sırtımızı döndük, inadına batı destekli olduk...

 

Son 2 yüzyılda hangi elementi, hangi ilacı Müslümanlar buldu? Hala 1000 yıl önce sıfırı tanımlayan El-Harezmi ile övünüp duruyoruz diyecektim kendimi tuttum. Bizim derdimiz bize yeter zaten.

Deizm nedir ve dindarların iktidarında deizm gerçekten artıyor mu?

Deistler bir yaratıcı fikrine inanmakla birlikte bu yaratıcının semavi dinlerin tanrılarından veya mitolojik başka dinlerdeki tanrılardan farklı olduğunu düşünmektir. Bir yaratıcı var ama kutsal kitaplar veya peygamberler tarafından aktarıldığı gibi değil ve yaradılıştaki amacının ne olduğunu ve nasıl bir şey olduğunu asla bilemeyiz derler.

KONDA'nın yaptığı bir araştırmaya göre son 10 yılda kendisini dindar muhafazakar olarak tanımlayan gençlerin oranında %50'ye yaklaşan bir gerileme mevcutmuş.

Özal döneminde yapılan ve yakın zamanda tekrarlanan şu ankete ne dersiniz ?

Vatandaşlara “aniden bir yere gitmek zorunda kalsanız çocuğunuzu kime emanet edersiniz” sorusunu sormuşlar.

Yakın zamanda yapılan ankette dinle ilgili hiç bir meslek grubu toplumun çocuklarını emanet edebilecek şekilde güvendiği meslekler arasında ilk 10´da kendine yer bulamamış.


Halbuki Özal döneminde yapılan benzer ankette en güvenilir kişiler arasında ön sıralarda din görevlileri bulunuyormuş.

 

Toplumun sadece dine değil din görevlilerine bakışında da bir erozyon var. Yani sorun aslında büyük oranda diyanet camiasını da ilgilendiriyor.

Öz eleştiri yapmak zordur. Zaten yüksek sesle bir öz eleştiride beklemiyorum.

Geçmişte din ile ilgili bir sorunu yokken son zamanlarda deist olan bir vatandaş durumu çok güzel özetliyor.

10 yıl kadar önce kadar gerekli ibadetleri pek yerine getirmese de kendini Müslüman olarak tanımlayan bu kişi, muhafazakar bir medya kuruluşunda çalışmaya başladıktan ve dinin iş hayatında nasıl kullanıldığına tanık olduktan sonra deist oldum diyor.

Yalan deryasına dalmış sağa sola iftira atmakla uğraşan muhafazakar medya... Sadece takipçilerini değil çalışanlarını da dinden soğutuyor.

Bu konuda ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık ''Din iktidarla buluşup kamu kaynaklarını kullanmaya, askere polise hükmedip baskı uygulamaya başlayınca iktidarlar ve onların temsil ettikleri şeyler yıpranıyorlar'' diyor.

Siyaset kesinlikle girmemesi gerektiği mekanlara mahkeme, kışla, okul ve camiye girince tüm değerleri çürütüyor.

 

Dünyada siyasal yozluk, rüşvet ve yolsuzluk, geri kalmışlık, gelir adaletsizliği, fakirlik, baskı ve zulüm, ahlaki çürümüşlük en yoğun olarak hangi coğrafyalar da yaşanıyor ve bunun sebepleri nelerdir sorusunun cevabı aynı zamanda ülkede deizm neden artıyor sorusuna da bir yanıttır.

İnsanların gözünde siyasi bir yapı din ile özdeşleşince iktidarın her türlü olumsuzlukları din ile bağdaştırılıyor doğal olarak.

Aslında çözüm çok basittir. Hz Ali'nin dediği gibi devletin dini adalet, dinin devleti de özgürlüktür.

Düşene bir tekmede biz vurmayalım. Konunun bir de küresel trendle ilgili yönü var.

Onu da daha sonra ele alalım…

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar