Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Söz hakem kurulunda

Beklenen oldu, kamu çalışanlarına ilişkin yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı.

Hükümetin, 5 milyonu aşkın memur ile emekli maaşlarına revize ettiği 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için ise yüzde 3+3 zam önerisi kabul edilemez, yaşamın gerçeklerinde son derece aykırı idi. Günlük enflasyonun yüzde 20’ye ulaştığı ortamda bu zam akıllara ziyan bir teklif.

Her ne kadar AKP iktidarları ile iyi geçinerek üye sayısını artıran, kamu atamalarında söz sahibi olan yetkili konfederasyon Memur-Sen’in sözleşmeye imza atacağı tahmin edilse de kamuoyundan gelecek tepkilerden çekinmiş olmalı ki uzlaşmaya yanaşmadı.  Türk-İş’in kamu işçileri adına bağıtladığı sözleşme ile tepkilerin odağı olması kuşkusuz kararında etkili oldu. 

Aslında doğru olanı bu idi. Çünkü ailelerle birlikte 20 milyonun sorumluluğunu omuzlarında taşıyan Memur-Sen düşük artışa “hayır” diyerek bir anlamda gelebilecek tepkilere karşı elini güçlendirdi. Artık söz Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda.

 Hükümetin veya yetkili konfederasyonun başvurusu üzerine çalışmalarına başlayacak kurulun ay sonuna dek sözleşmeyi sonuçlandırması gerekiyor. Üye yapısı itibari ile hakem kurulundan memur ve emekliyi sevindirecek zammın çıkması olası değil.  2020 yılı için maaşlara siyasi iktidarın revize ederek teklif ettiği gibi yüzde 4+4 zam kararı alması kuvvetle muhtemel. Belki bir veya çok zor olmakla birlikte iki puan artışla da sözleşmeyi sonuçlandırabilir. 2021 yılı için de daha düşük artışlar bekliyor kamu çalışanlarını.

Rahmetli Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde hayata geçirilen 4686 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası, milyonlarca memura sendika hakkı tanıyarak çalışma yaşamında önemli bir boşluğu doldurdu. Kamuda yürütülen görevlerin durmaması ve aksamaması için grev hakkı tanınmayan memur, yaptırım güçlerinin olmamasından ötürü hep düşük zamlarla yetinmeye çalışıyor.

Aslında, güvenlik, sağlık ve stratejik öneme sahip görevdekiler hariç diğer kamu çalışanlarına grev hakkı verilebilirdi.

Yasanın bu eksikliği Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)  tarafından toplu pazarlık hakkının önünde engel olarak görülüyor ve kınanıyor. Yasa, bir uzvu eksik olarak yıllardır uygulanıyor. Önemli eksikliğine karşın, yasa yine de kamu çalışanları adına kazanım. Yasada değişiklik yapılarak Memur-Sen’in yanı sıra en çok üyeye sahip Türkiye Kamu-Sen ile KESK de sözleşme görüşmelerinde imza yetkisi verilmesi katılımcılık adına şart.

Milyonlarca sabit gelirli gözünü Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda çıkacak zamma çevirdi. Ancak beklentiler yüksek tutulmamalı. Çünkü önceki yıllarda kuruldan çıkan artış miktarları hükümetin teklif ettiği veya bir miktar üzerinde oldu.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar