Ordu
DOLAR15.952
EURO16.8395
ALTIN942.55
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

SÖZ VERDİM YAZIYORUM

Annemin yaşadığı rahatsızlık (düşme sonucu sol uyluk kemiği kırığı)  nedeniyle hastanelerde yaşanan olumsuzluklarla ilgili geçtiğimiz ay köşemde yazdığım “Sağlıkta Devrimi Ben de Yaşadım” başlıklı yazımla ilgili beni arayarak, bazı serzenişlerde bulunan ve konuşmalarından bana gönül koyduğunu ima eden Ordu Araştırma Hastanesi Evde Bakım Hizmeti Sorumlu Aile Hekimi Doç. Dr. Özgür Enginyurt hocamla bir telefon sonrası randevulaştık ve odasında buluşup görüşmelerin en güzeli olan yüz yüze bir görüşme yaptık.

Sayın hocam öncelikle çayımı söyledi, ilgili personeli odasına çağırdı ve onların huzurunda evde yatan bin tane hastaya hizmet götürdüklerini söyleyerek, beni şöyle inceden inceden sordu, sorguladı.( Yaşımı, tahsilimi aile durumumu vs.) 

Ben de içtenlikle ve samimiyetle cevaplamaya çalıştım. Fakülte mezunu olduğumu ve İş İdaresi okuduğumu öğrenince şöyle dedi: “Bak, gazetecilik okumamışsın ama gazetecilik yapıyorsun. Bu durumda Türkiye’de senin gibi yüzlerce insan var. Ben doktorum, ben doçentim işte diplomam.”

Bende kendisine şöyle cevap verdim: Emekli PTT şefiyim. İlçem Perşembe’de ihtiyaca binaen hasbelkader dokuz yıldır habercilik yapıyorum. 16 yıldan bu yana da köşe yazarlığı yapıyorum. Ayrıca köşe yazarı olmak için de gazetecilik okumak gerekmiyor. Bence köşe yazarı olmak için okumak, yaşamak, araştırmak, dinlemek, görmek ve kafasındaki düşünceleri tasarlayarak yazıya dökmek yeterli diye düşünüyorum.

Orada söyledim şimdi yine tekrarlıyorum, her zaman olduğu gibi bu günde yazdıklarımın sahibiyim ve arkasındayım.

O zaman ben de size sorayım madem; Ordu’da evde Sağlık Hizmetleri servisinden siz sorumlusunuz.  Siz cevaplayın sayın hocam sizin personele (şoföre) ihtiyacınız var mı?

-Var.

Peki  hocam malzemeye ve alet edevata ihtiyacınız var mı?

-Var. 

Araçlarınız yeterli mi?

-Hayır yeterli değil.

Ben yazımda ne yazmışım; bütün bunların eksik olduğunu, bu ihtiyaçlardan dolayı verdiğiniz hizmetin yetersiz ve kalitesi düşük olduğunu. Bizzat yaşadıklarımı, diğer hastaların ve hasta yakınlarının yaşadıklarını yazdım ve halen arkasındayım.

Kırmadan, dökmeden karşılıklı konuştuk. Bir birimize samimi itiraflarda ve önerilerde bulunduk. Bence bizim ülkemizin en önemli eksikliği olan ‘liyakat’ diyerek uzun uzun tartıştık ve konuştuk.

Bütün bu konuşmalarımızın sonunda hocam şöyle bir şey söyledi: “Arif Bey biz sağlıkçıların en önemli sorunu moraldir. Çok moralimiz bozuk, bizim morale ihtiyacımız var.”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’na, sevgili OKSAD’a,  Oksijen Tiyatro grubuna, Nurgül Çoluk hocama, Ordu’daki bütün musiki derneklerine buradan çağrı yapıyorum; ne olur Ordu’muzda görev yapan il veya ilçe fark etmez bütün sağlık çalışanlarımız adına tiyatrolar, musiki konserler,  şarkılar ve türkülere yer verecek etkinlikler düzenleyelim. Morallerini yükseltin ki onlar da ben de rahatlayalım.

***

Sağlık Bakanlığı ve üst düzey yöneticileri hangi hastane olursa olsun alete, edevata, arac, gerece ihtiyacı var. Gezin, görün ve inceleyin. Çalışanlar zorda,  çalışanlar darda… Çünkü onlar vatandaşla yüz yüzeler ve çaresizler.

Bu küçük buluşma için buradan Ordu Araştırma Hastanesi Evde Hasta Bakım Servisi Sorumlusu Aile Hekimi Doç. Dr. Özgür Enginyurt hocama ve tüm çalışanlarına saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Yazdıklarım arif olana, arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar