Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Sözkonusu kadına şiddetse...

Geçtiğimiz günlerde KONDA’nın yaptığı bir araştırmadan bahsetmiş ve Türkiye’de kadın algısına yönelik olumlu değişimi yansıtan örnekleri şöyle açıklamıştım:

“2008 yılında, “Erkek sever de döver de” lâfını doğru bulanların oranı yüzde 20’den yüzde 6’ya gerilemiş.

Daha 5 yıl önce toplumun yüzde 80’i, kadınların tacize uğramamak için bulundukları ortamlarda giyimlerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtirken, bu oran yüzde 62’ye inmiş.

2010’da toplumun yüzde 45’i konu namus meselesi olunca kanun dışına çıkılabileceğini söylüyorken, bu oran da yarıdan fazla azalarak yüzde 21’e düşmüş.”

Bu örneklerin ardından, “Bunlar gerçekten çok sevindirici radikal değişimler, ama neden bu durum kadın cinayetlerine yansımıyor anlayabilmiş değilim!” diye bir soru sormuş ve 2017’de 409 olan cinayet sayısının 2018’de 440’a, 2019’da da 474’e ulaştığını hatırlatmıştım.

Ardından da kadına yönelik algı olumlu yönde artarken, cinayetlerin neden azalmak bir yana arttığını anlamadığımı belirtmiştim.

Geçenlerde İçişleri Bakanı Soylu, kadın cinayetlerine yönelik açıklama yaparken büyük bir dikkatle kulak kabarttım. Soylu, dünyada (milyon kişi başına) yüzde 13 olan kadınlara yönelik cinayet oranının, Türkiye’de yüzde 3.8 olduğunu belirtti. Ardından da kadın cinayetinin yılbaşından bu yana yüzde 29 azaldığını söyledi.

Görünen o ki algıdaki değişimle birlikte cinayetler de azalmış. Tabii bunda İçişleri Bakanlığı’nın 16 Mayıs 2018’de uygulamaya sunduğu ve kısaca KADES olarak bilinen Kadın Destek Uygulaması’nın payını unutmamak lazım.

Kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek amacıyla geliştirilen bu uygulamayı akıllı telefonlarına indiren kadınlar, şiddete maruz kaldıklarında, ya da böyle bir ihtimal olduğunda bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşabiliyorlar.

Soylu, KADES’i indiren 535 bin kişiden 42 bin 544 ihbar aldıklarını belirterek, bu sayede çok sayıda tatsız olayı engellediklerini belirtiyor ve cinayetlerdeki yüzde 29’luk azalmayı da buna bağlıyor.

Kamu spotları aracılığı ve çıktığı her programda bunu anlatarak uygulamayı daha da yaygınlaştırmaya çalıştıklarını belirten Soylu, ancak çok büyük bir toplumsal destek görmediklerini vurguluyor.

Eğer bu uygulama sayesinde kadına yöneli şiddeti bir nebze olsun azaltabiliyorsak, başta kadın dernekleri olmak üzere destek olmamız şart değil mi? Eğer sözkonusu olan kadına yönelik şiddeti azaltmak ise, hepimizin katkı yapması gerekmez mi?

 

 

 

 

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar