Ordu
DOLAR13.8153
EURO15.6062
ALTIN790.75
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

Spor bir oyundur

Spor dediğimiz olgu, her şey olduğu gibi bir tarifi, bir amacı olan insansal bir eylemdir. Öncelikle insan vücudunun kas ve kemik yapısının sağlıklı olarak gelişip işlevini sağlıklı bir biçimde yapabilmesinin kondisyoner organizasyonudur. Yani halk dilindeki tabiriyle spor sağlık içindir. Sporun ikinci özelliği bir oyun olması manzumesidir. İşte bütün olumsuzlukların başlangıcı da burada başlıyor. Sporun bir oyun yani eğlence, vakit geçirme çeşitli sosyal aktivite olgusu anlamında anlayamama, sporun çeşitli birimlerimde sözde istenmeyen spor dışı eylemlerin oluşması,  sporun ruhu dediğimiz İngilizce ifadesiyle Fair-Play (centilmenlik) ruhunun dışına çıkılması bu olayların karşımıza çıkmasını gözlemliyoruz. Bu durumun merhalesi hiçte ayrışmıyor. Profesyonel ligden en alt sevideki spor karşılaşmalarında bu berbat eylemi görmek ne yazık ki mümkün. Bunun futbolu, basketbolu,  voleybolu, tenisi gibi bütün spor dallarında görmemiz olası.

Buradaki temel unsurun insanların spora nasıl baktığı, spor konusunda nasıl bilinçlendiğinin pratik yansıması gerek sahaya gerekse tribüne yansımasında saklıdır. Bilincin insanın doğumuyla birlikte başladığını düşünürsek bireyin her türlü bilinçlenmesinde olduğu gibi spor anlayışının da daha bebeliğinden başlayarak geldiği yaş gurubunda da aynı olacaktır. Yani insan 7 sinde neyse 70 dede aynı oluyor diyebiliyoruz. Spor yapan da izleyende aynı çizgide buluşuyorlar. Tabi ki bunu genelleştirip her spor olayında kavga gürültü, şiddet, küfür, hakaret oluyor diyemeyiz. Fakat sıklıkla bu tür olayların yaşanması bu konuyu zaman, zaman gündemde tutmamızı gerektiriyor. Her zaman olduğu gibi gene işin büyük yükü öğreticilere düşüyor. Eğitimin evde başladığı bilincinden yola çıkarak anne ve babalardan başlayarak spor eğitmenlerinin bu konuyu sürekli sporcularına işleyerek bu tür çirkinliklerin önüne geçebiliriz. Yarışmacı insanların mutlaka bir yenen ve yenilen olacağını bilinçlerine yerleşmelidir. Bu gün sen yenersin yarın rakibin yener sen yendiğinde rakibin sana nasıl tepki veriyorsa sende rakibine saygı gösterirsen sonuç olarak ortaya tam bir sporcu anlayışı çıkar. Somut olayların somut sonuçları olacaktır. Sen hoca olarak rüzgâr ektiysen buradan sana fırtına olarak dönüşüm sağlayacağını bilmelisin.

Pazar günü ilimizde oynanan 2.amatör ligi şampiyonluk mücadelesinde ortaya çıkan saha ve tribün olayları aslında bu yazıya konu olması anlamında önemlidir. Bu iki takımın ilk yarıda oynadıkları maç tada aynı çirkinliklerin yaşandığını esefle yazmak zorundayım. Bakıldığında ilk yarıdaki maçın çirkinleşmesine sebep olan oyuncuların, ikinci maçında kahramanları olması buradaki sorunun omurgasını oluşturması aslında sorunun çözümünü de kendi içinde taşıyor olması da bir şans. Gene bakıldığında bu tür sakat düşünceli insanları sporun dışında rehabilite edilmesi daha doğru olur. Buradan gene çıkarımı özellikle eğitmen pozisyonu içinde olan insanların çıkarması gerekmektedir. Art niyetlileri konun dışına çıkardığımız zaman, tek sorunun bilinçlenme aşamasındaki insanların, olaylara daha sağlıklı ve duyarlılıkla yaklaşmasıdır. İnsani yapımızda her zaman basit ve kolaycılığa yatkınız.  Bu mesele öyle basit ve kolay olmadığını bilmeliyiz. Bütün yaşamımıza Fair-Play ruhu ve felsefesiyle şekillendirirsek hiçbir sorun yaşamadan güzellikler içinde yaşarız. Bu kısacak ömür bu tür saçmalıkları yaşamaya değmez.

Yaşasın  Fair—Play…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar