Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Halil ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Mail: [email protected]

reader

SPOR VE İLETİŞİM ARAÇLARI

Günümüzde bilişim teknolojilerinin en yoğun kullanıldığı sektörlerin başında medya gelmektedir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de teknolojinin devreye girmesiyle medyada birçok açıdan İletişim teknolojilerindeki yenilikler ve geliş melerden dolayı gazete, radyo, televizyon gibi kitle iletişim araçları; günümüzde ‘geleneksel’, ‘ana akım’ veya ‘eski’ medya olarak tanımlanır hale gelmiştir. Bilgisayar ve internet tabanlı ortamlara da ‘yeni medya’ adı verilmektedir. Halkın büyük ilgisi ile spor, geleneksel medyada olduğu gibi internet üzerinden yayın yapan yeni medya için de en önemli haber ve yorum malzemelerinden biri haline gelmiştir.

Kitlelerin ilgisini çeken konuların başında gelen spor olayları, klasik ortamların yanı sıra yeni nesil sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla da kitlelere ulaşır hale gelmiştir. İnternette günden güne yaygınlaşan Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, sporla ilgili haberlerin yayılması için yoğun kullanılan ortamların başında gelmektedir.

Türkiye’de ilk defa Facebook üzerinden canlı yayınlanan maç olmuştur. İnternette bir haber sitesi de yöneten televizyon programcısı Cüneyt Özdemir, bu karşılaşma esnasında yayınladığı Twitter mesajlarında, son dönemde yayıncılıkta yaşanan değişimi şöyle ifade etmektedir.

Teknolojik araçların gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla gazetecilikteki haber trafiği daha hızlı bir şekilde işlemeye başlamıştır. Bilişim teknolojisi ve internetin gazeteciliğe son 20 yılda büyük bir hız getirdiği gözlenmektedir. Gazetelerin spor servisi müdürleri, yaşanan bu hızlı değişim karşısında gazetelerin spor sayfalarının ayakta durabilmek için daha kapsamlı içerikler üretmesi gerektiği görüşündedir:

Geleneksel kitle iletişim araçları olarak adlandırılan gazete, televizyon, radyo ve dergi için; siyaset, ekonomi, sanat, magazin gibi en önemli alt alanlardan biri de spordur. Günümüzde spor haberciliği geniş kitlelere ulaşan önemli bir gazetecilik alanı haline gelmiştir. Sporla aktif veya pasif olarak ilgilenen insanların tüm dünyada milyonları bulması, spor gazeteciliğinin yapısını ve işlevlerini etkilemiştir.

İnternetle birlikte ortaya çıkan yeni gelişmelerle etkileşimli olarak ses, hareketli görüntü, metin ve resim gibi içerikler çok hızlı ve kolay şekilde taşınabilir duruma gelmiştir. İnternet bu yapısıyla; kendisinden önce icat edilen radyo, televizyon, gazete, dergi, mektup, kısa mesaj, telefon, görüntülü telefon gibi akla gelebilecek bütün iletişim türlerini ve araçlarını bünyesinde barındırmaktadır. Dünyanın en eski kitle iletişim ortamlarından biri olan gazetenin internete de taşınmasıyla ‘internet gazeteciliği’ gündeme gelmiştir.

Hedef kitleye bu imkânları sunarak yeni medyanın oluşmasını sağlayan en önemli teknolojik gelişme internettir. İnternet, tüm dünya üzerinde yayılmış bilgisayar ağlarının birbirleriyle birleşiminden oluşan devasa bir bilgisayar ağıdır. Günümüzde internet için bilginin dünyanın her yerinden elde edilebilir tek ve en büyük kaynağı tanımlaması yapılabilir. İnternet, kendine özgü olanaklarından dolayı, sadece mevcut kitle iletişim araçlarından çıkan enformasyonun yayılmasına imkân veren bir araç olarak kalmamış, aynı zamanda enformasyonun yeniden üretildiği ve yeni biçimlerde sunulduğu bir ortam haline gelmiştir

1990’lı yılların başında internet yaygınlaşırken 1993 yılının Ocak ayında ABD’de Wired Magazine ile internet gazeteciliği başlamıştır.

Sanal ortamda ilk yayınlanan gazete British Daily Telegraph’tır. Kısa bir süre sonra Türkiye de bu gelişmeye ayak uydurmuştur. Türkiye’de 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından ilk internet bağlantısının gerçekleştirilmesinin ardından 1995 Temmuz ayında Aktüel dergisi Türkiye’de sanal ortamda yayınlanan ilk yayın olmuştur.

Televizyon ve gazetenin eksik yanlarını tamamladığından daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır. Ayrıca iş yerinde internetten online medyayı takip etmek daha kolay ve daha pratik gelmektedir. İnternetin ortaya çıkışıyla birlikte insanlar artık günlük değil anlık yenilenen gazeteler okumaktadır. Üstelik bu iletişim aracı ile zaman ve mekân kavramı da anlamını yitirmektedir. Gazete almayı unutan, çalışırken zaman bulamayan insanlar bilgisayarda işlerini yaparken istedikleri gazetenin web sayfasını dolaşabilmekte, kısa sürede genel başlıklarıyla gazeteyi tarayabilme imkânı bulabilmektedir.

İnternet medyası özelliklede kişisel hesap üzerinden devletin kaynakları ile kendi sunumunu yapan bir çok yandan çarklılarda var.Bu noktada vicdan devreye giriyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar