Ordu
DOLAR18.8161
EURO20.4581
ALTIN1164.9
Halil ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Mail: [email protected]

SPOR YAPMAMIZ GEREKLİ

Belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel ve ruhsal gelişmeye faydalı , eğlenmek ve yarışmak amacı da olan beden hareketlerinin hepsine birden spor denilir.

Spor sağlımız için çok önemli  bir yere sahiptir. Kişi spor sayesinde stres ve sıkıntılarını biraz da olsa atar.

Sporu hayatımızda düzenli aralıklar ile yapmalıyız. Sadece kilolu olanlar spor yapmalıdır diye yanlış bir inanca sahip olmamalıyız. Çünkü zayıflar da spor yapmaz ise hasta olabilirler. Spor bize sağlımızın kıymetli olduğunu gösterir. Yaşam kalitemizi, fiziksel performansımız artırır. Spor çocuk ve gençlerde mutluluğu, öfkeyi kontrol edebilmeyi sağlar, saldırganlığı engellemeye yardımcı olur. Yetişkin insanların ise dinç ve aktif görünmesine iyi gelir. Spor sayesinde daha da fit görünüme sahip oluruz ve göze hoş görünürüz. Atatürk spor ile ilgili şunları söylemiştir: '' Spor ahlaktır'', “Ben Türk Gençliğinin  spor yaparak güçlü olmasını isterim'' ve benzeri.

 Spor hayatımızdan hiç bir zaman çıkarmamalıyız. Her şeyin az da olsa devamlı olanı iyidir. Bunun için sporu az da yapsak düzenli bir şekilde yapmalıyız. Bu sayede sağlıklı nesiler olalım ve spor disiplinini gelecek kuşaklara da aktaralım.

Gençlik yaşlarımızda spor alışkanlığı kazanarak devamlı sürdürebiliriz. Spor bırakılmaması, devamlı yapılarak faydalanılabilir. Kişiler bedenen ve ruhen kendisini huzurlu hissetmesi spor yapmaktan geçmektedir. Spordan verim alınabilmesi için maksimum emek ve uğraş gerekmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenme ile spordan verim alınarak belirlenen hedeflere daha kolay ulaşılır.

Spor yapan gençlerin psikolojik anlamda rahatladıkları gözlemlenmiştir. Şiddete yönelmeleri azalarak, kendilerini daha güzel uğraşlara yordukları bilinmektedir. İnsanı geliştiren en değerli unsurlardan birisinin spor olduğu bilinmelidir. Spor ve egzersiz yapan insan saygı kazanarak istediği noktalara kolayca ulaşırlar.

Spor insan çevik ve ahlaklı olur. Kendisini tanıdığı gibi başka insanların hak ve özgürlüklerine saygı gösterir. Doğru kararlar alarak kendisi ile birlikte topluma faydaları dokunur. Sağlıklarına ulaşırlar, kolay kolay hastalanmayarak rahatsızlıklar duymazlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar