Ordu
DOLAR16.8253
EURO17.5807
ALTIN979.79
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

reader

Stratejik planımız yok

Diyoruz ki; neden futbolcu yetiştiremiyoruz? Niye başkalarının yetiştirip büyüttüklerini alıp yola devam etmeye çalışıyoruz? Bizim futbolcu olmaya aday çocuklarımızın yetenek anlamında mı sorunları var? Yoksa bu adayları eğitip, yetiştirmeye aday eğitimcilerin mi eğitimsel sorunları var? Bu soruları alt başlıklar altında daha da çoğaltabiliriz, sorunun temel taşlarını tespit edip bu doğrultuda bir strateji çizemediğimiz için bu sorunun altından kalkamıyoruz.

Merkez ilçemizi baz aldığımızı düşünelim. Bir profesyonel ve bir BAL ve 1., 2. Amatör olmak üzere 15’in üzerinde futbol kulübü olduğunu gözlemlemekteyiz. En alt düzeyde bir ortalama yaparsak bu rakam yaklaşık 30 diyelim; 30x15=450 yapar.  Bu sayıda futbolcudan yüzde 1’ini futbolcu yapsak her yıl 4-5 futbolcu çıkarıp üst liglere ihraç etmemiz lazım. Bırakın ihracı profesyonel takımımızda 4-5 ordulu futbolcu yok. İşin matematiği bu kadar basit. Demek ki bizim farklı sorunlarımız var ki; bu olumsuz nokta dayız. Bütün olumsuzlukları tespit edip yola çıkılsa en iyimser rakamlarla 5-6 yıla ihtiyacımız var.

Bugün bu yola girmediğimize göre süreç sürekli aleyhimizde gelişmeye devam ediyor. Uzun yılların biriktirdiği sorunlar dağ gibi olmuş, bunu bir anda yıkıp, yerine yeni bir yapı oluşturmakta öyle kolay olmadığını kabul etmek gerekir. Şu artık kesinlikle ortaya çıkmıştır ki; ‘dededen kalma yöntemlerle’ çözülecek bir olgu değildir. Dünyada değişen yeni yöntemlere göre kendimizi yenileyerek yeniden sıfırdan bir stratejik bir planla yola çıkmalıyız. Bu yenileme kesinlikle eğitici kesiminden başlayarak yayılmalıdır. Her kişinin, kurumun kesinlikle doğru fabrika ayarlarına getirilerek yeniden yola çıkılmalıdır. Bu işin sorumlusu şu başkan, şu yönetici ya da şu hocadır demiyorum. Futbolun içindeki bütün bileşenler bu durumun sorumlusudur bana göre. Eğer bu şehirde futbolcu olmaya aday çocukları futbolcu yapacağım diye iddia ile yola çıkanlar geçmişte gördük ki bu yöntemlerinizle olmuyor, kendinizi tamamen yenilemek zorundasınız yoksa bu çocukların hayalleriyle oynamayın. Çocuklarının peşinden koşan ailelerin umutlarını boşa çıkarmayın. Otuz yıl olmuş bir tane süper lig futbolcumuz, Hüsamettin Tut’un dışında 1.Lig’de yetişmiş futbolcu yoksa her şey ortada.

Tek yol yeniden küllerimizden doğmaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar