Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

STREİSAND ETKİSİ

Bir şey yasaklandığında ve insanların "o şeye" ulaşımı kısıtlandığında; yasaklanan şeyin daha çok ilgi çekmesi kuvvetle muhtemeldir. Şöyle ki;

Bir fotoğrafçı, 2003 yılında, kıyıların mahvolmasına dikkat çekmek amacıyla resim çekmeye başlar. Resimlerin yayınlanmasından sonra, resimleri gören ünlü sanatçı Barbra Streisand; resimlerin arasında kıyıda yer alan evinin de fotoğraflarının bulunduğunu fark eder.

Bunun üzerine hem fotoğrafların internet ortamından kaldırılmasını; hem de özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesi ile ilgililerden yüklü miktarda tazminat talep eder.

Ne var ki; iddiaya göre, aslında dava açılmadan sadece 6 tık alan fotoğraflar (ki bunların ikisi de Barbra Streisand'ın avukatına aittir) bir anda yüz binlerce kişinin tıklaması ile yayılmaya başlar.

Aslında aksini amaçlamış olsa da; evinin fotoğrafı yüz binlerce kişi tarafından tıklanarak yayılan Barbra Streisand, tüm bu gelişmelerin üzerine bir de açtığı davayı kaybeder.

Bu olayın bize öğrettiğine göre ise, aslında hiç fark edilmeyen konulara ilişkin yasaklama getirildiğinde; bu yasaklar ters tepmeye ve birçok kişi tarafından daha yoğun bir merak konusu olmaya başlıyor.

İnsan doğasının engellere, baskılara ve yasaklara karşın; gerçeğe ulaşmaya yönelik gösterdiği ilgi ve merak bu noktada dikkat çekiyor.

İşte yasaklanan "şeylerin" daha çok dikkat çekip, ilgi uyandırması da bu olaydan sonra "Streisand etkisi" olarak ifade edilmeye başlanıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar