Ordu
DOLAR16.3294
EURO17.4527
ALTIN972.00
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

SU

Çaybaşı, İlküvez Mahallesi’ndeki çöp depolama alanı çevresindeki su kaynaklarına, Samsun Halk Sağlığı “içilemez” raporu veriyor.

OSKİ Genel Müdürlüğü, Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Alanının, 31-40-46 metre yukarısındaki üç kaynaktan alınan içme suyunun “etkilenmesi söz konusu değildir” diyor.

OSKİ’nin açıklamasında şu hususun altı da önemle çizilmiş: Çevresindeki sular ne arıtılıyor, ne de dinlendiriliyor. Samsun Halk Sağlığı “içilemez” raporu bu alanları kapsamaktadır.

Bizim notumuz:  OSKİ’nin açıklamalarının daha çok su kaldıracağı yönünde…

Çaybaşı, İlküvez Mahallesi, daha çok hayvancılıkla geçinenlerin yaylası konumunda… Bizlerin içeceği su tamam da, hayvanların içeceği suyun kirlenmesi bir sorun yaratmaz mı?

***

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, İlküvez Mahallesi’ndeki çöp depolama alanının, yer seçiminin yanlış olduğunu söylüyor ve bir öneri de bulunuyor:

“ (…) 200 kilometre çöp taşınıyor. Çöpten çıkan su oradan alınıp 60 kilometre uzağa taşınıyor. Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama sahasının daha merkezi bir yerde yapılması lâzım.”

***

Vali Kemal Yazıcıoğlu, iki ilin Ordu/Giresun katı atık depolama alanını ortak olması konusunda girişimlerde bulunmuştu. Öneri, öneri olarak kaldı.

İlküvez Mahallesi sakinlerinin direnişi, çöp alanının başka bir yere taşınması sonucunu getirir mi; bekleyip, göreceğiz…

***

BİLGİ NOTU

Bir süre Ordu Sağlık Müdürlüğü de yapan Prof. Dr. Çağatay Güler, Kırsaldaki suların yüzde 85’nin kirli olduğunu söylemişti. Halk sağlığı uzmanı olarak bu konuda makaleleri var. İsteyenler internet ortamında bulup okuyabilirler.

Dt. Muzaffer Altınel, bu konu tartışıldığı bir gün şöyle bir öneri de bulunmuştu.

Kırsaldan getirdiğiniz kaynak sularının bakteri üremesini önlemek için birkaç damla limon suyu, ya da Batticon damlatın önerisinde bulunmuştu.

En azından, daha sağlıklı su içmiş olursunuz!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar