Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Sudan bahaneler

Erenler,

Yine bir Pazar yazısı… Yalnız, bu Pazar, kimsenin sudan bahaneler üretmesine fırsat vermeyeceğiz; üstüne üstüne gideceğiz!..

Türkiye su fakiri bir ülke… Kişi başına 1750 m3 altına su düştüğü için fakir.

Çin’deki Korona virüsü Doğu Asya’dan hızla Batı’ya taşındığı için her ülke kendince bir takım önlemler (ne kadar faydası olur(!)alıyor.

Türkiye’de de başta Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca olmak üzere -ekran karşısına- geçip her türlü tedbirlerin alındığını söylüyor.

Bunu bir tarafa koyun… Bir başka haber Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması “18 ülkeye dağıldığı için” acil durum çağrısı yaptı. Yetmedi; tehdit altında ülkelerin çoğunlukla yoksul ve az gelişmiş ülkeler olacağının altını da önemle çizdi.

Benim daha çok bu ve benzeri açıklamalardan çıkardığım sonuç şu:  Kapalı ve kalabalık alanlar, kucaklaşma- öpüşme ve elle temaslar…

Elle temaslar, sadece insanla insanın arasında değil,  toplu taşımalarda tutunduğumuz her köşe; girip çıktığımız AVM’ler, her kapı,  her kol, vb. gibi nesneler…

Öneri: Suya sabuna dokunun…  Ellerinizi sık sık yıkayın, ikili temaslardan (nefes mesafesi) kaçının…

***

Bu ara pek gündemde değil; su fakiri ülkenin su tedarikçilerinin 43’nde kimyasal, yani zehir zıkkım bulunmuş… Bir süre içmedik! Sonuç, Yine eski hamam eski tas, almaya-içmeye devam ediyoruz.

***

Doğal maden suyu tercih Kızılay’dı, geç onu abi, en iyisi Beypazarı…. Tamam;bundan sonra bey pazarı… 

Belediye elini çabuk tutarsa; şu yerleşime 5 bin metre su yerine getirdik, 50 bin metre 100 metre su getirdik,  susuz mahalle (kırsal mahalleler dâhil) bırakmadık, klorladık, rahatlıkla evinizdeki musluktan su içebilirsiniz demedikçe; bizler su tedarikçilerinin elinden kurtulamayacağız.

***

Sık sık  “temiz su” konusunu gündeme taşımamın  bir nedeni de, metreküp fiyatı hesaplaması ile uyarılmam.

Sizin de bilmeniz, bundan sonra evinize bir arıtma sürahisi mi alırsınız, musluk suyunu kaynatıp mı içersiniz, oksijenin geçirgenliğini artırmak için Erzurum yeşiltaşı mı alırsınız bilemem.

Belediye şebeke suyu kı-lor-la-nı-yor, rahatlıkla içebilirsiniz…. Meskenlerde (Konut)  bir metreküp (bin litre) su 3 lira 88 kuruş…

Siz, 1000 litre (1 m3) damacana suyunu kaç liraya alıyorsunuz: Markasına göre damacanada 400 TL, 600 TL. 700 TL.

Ordu-Giresun Havalimanı’nda 1M3’ü 7 bin lira,  Cafe ya da kahvehane,  büfe gibi yeme/içme yerlerinde (yarım litre pet şişe su bir lira) toplamda 2 bin lira ödüyorsunuz.

***

Dilimin altında baskıladığım o kadar sözcük var ki, içlerinden birini seçip bu bahsi bitireceğim.

Harcamalarınızı doğru yerlere yapıp, tasarrufa yönelmek istiyorsanız, lütfen BELEDİYE şebeke suyunu için…

 Sudan bahanelere sığınmayın, kapınızı ne Korona virüsü çalar, ne de üç/beş su taciri…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar