Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Sudan bahaneler

Efendim, sudan enerji santralları, suda kirlilik yaratmıyormuş. Akan suyun önüne duvar çekeceksiniz, sonra sudan bahanelerle yeşile, doğaya zararınızın olmadığını söyleyeceksiniz.

Doğu Karadeniz’de 700’e yakın HES projesi hayata geçirildi; kimi davalık oldu ve çoğu sürüyor… Yalnız küçük bir ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum: KAMU YARARI yöre insanlarının elini kolunu bağlıyor.

*** 

Kazanılan dava yok mu? Var!

“Kamu yararı” denmesine rağmen var. İdare mahkemeleri “yürütmeyi durdurma" kararları veriyor. Bu kararlar alındıktan sonra, bayram yapmaya, kazandık havalarına girmeye gerek yok. Bir başka gün, dövülen demir soğuduktan sonra, A bakmışsınız aynı proje tekrar uygulanmaya çalışılıyor.

Çevreciler yoruluyor tabii, yeniden yeniden dava açmaktan…

*** 

Sinop Nükleer Santral örneği ortada… 40 yıllık proje… Sinoplular sokağa döküldü, Türkiye’nin her yerinden nükleer karşıtları desteklerini sunmak için Sinop meydanlarında toplandı. Proje rafa kaldırılmadı. Japonlar şu sıra neyin hesabını yapıyor bilmiyorum.

Mersin Akkuyu Nükleer Santral inşaatı kazasız belasız sürüyor. Ruslar akıllılık etti.  Nükleer Enerjiyi 12,35 sent/KWh anlaştı. Türkiye 35 milyar dolarlık alım garantisini 15 yılda tamamlanacak. 

*** 

Bu arada ne oldu?  HES projeleri desteği bitti. RES projeleri desteği arttı. Sadece rüzgâr değil, güneş enerjisi yatırımları da hız kazandı. VE yatırımcıları: “Biz sisteme 2-2,5 sentten enerji verebiliriz,” dediler.

Buna rağmen Akkuyu Nükleer Santral anlaşması anlaşmadır, kaçamazsınız…

*** 

Biliyorum bu konular derin konular… Şöyle kenarından dokunup geçemezsiniz. Sonuçta siz de bu ülkenin insanısınız, evinizde, işyerinizde harcadığınız elektrik enerjisine fazla para ödeyerek, imalatınızı daha pahalıya yapacak, pazarda rekabet gücünüz azalacak, ürününüzü satmakta zorlanacaksınız. 

*** 

Bir önceki yıl TÜRÇEP’in Eskişehir toplantısındaydık. Konu döndü dolaştı, (Konya ovasından sonra en büyük) tarım alanı ALPU’ya geldi.

Efendim ALPU’ya TERMİK  SANTRAL yapılacak, tarım bundan büyük zarar görecekmiş… Kaç yıllık mücadele sonunda nihayet, nihayet (tahtaya vurun) termik santral davası sonuçlandı ve ALPU Ovası bizlere yine en iyi tarım ürünleri vermeye devam edecek!

 Başkan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i ne kadar çok sevindirdiklerini anlatmaya sözcük bulamıyorum. 

*** 

Kıssadan hisse… Melet, Miletuslardan bu yana binlerce insanın suyundan, endemik bitkilerinden yararlandığı bir havza… DOĞU-BATI Karadeniz florasının -bitki çeşitliliğinin- farklılığının başladığı sınır.

KURUL YERLEŞKESİ de bu nehrin kenarında… Anadolu Bereket tanrısı Kibele heykeli bulunduğunda çok sevinmiş, Trabzon Sümela’dan (Kilise 3. yy, Manastır 9-11 yy) nerde ise 500 yıl öncesine tarihlenmiş oldu. 

Yason ya da Komutan Iason. Altın Post ya da Onbinlerin Dönüşü konusuna girmiyorum. Yason’da SİT alan sınırı Kilise ve çevresindeki bir dönümlük (etrafı yıkık duvarla çevrili) alanla sınırlandırılmıştı. Çoğu kişi hatırlamaz, Kurul Yerleşkesi de Yason’dan farklı değildi. Sadece yiyecek depolama kuyusu ile yeraltı geçişinin ağız bölümünü de içine alan bir koruma bandı; 10-15 yatsı demir kazıklarla çevrilmişti.

Tarihi kültür varlıklarımızı, çevre, doğa sevgimizi yeniden test etmemizin zamanı geldi. Aman Küresel Isınmaya dikkat!!! Fosil yakıtlar, nükleer enerji santralleri tarihin çöp sepetine gitmeli. Yenilenebilir enerji rüzgâr, güneş bize yeter.

5 Haziran Dünya Çevre Günü hazırlıklarınızı yaptınız mı?

Varsa… paylaşır mısınız?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar