Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

ŞULE ÇET DAVASI

Yakın zamanda Şule Çet davasının duruşması haberlere yansıdı. Bildiğiniz üzere Şule Çet, bir plazanın 20. katından düşerek ölen gencecik bir üniversite öğrencisi. Ancak olayın cinayet mi intihar mı olduğu henüz belli değil. Keza,  devam eden bir yargılama olduğu için şu aşamada yorum yapmak suç olmakla birlikte; etik de değil.

Ne var ki, duruşmada sanık yakınlarından birinin: “ Senin kızının da gece o saatte orda ne isi vardı?” minvalinde bir cümle zikrettiği ifade edildi. Benim bugün şiddetle kınamak istediğim işte tam da bu ikiyüzlü ve çirkin zihniyet. Zira bir kadının gece sokakta dolaşması, mini etek giyinmesi, yüksek sesle gülmesi, hatta hayatını seks kölesi olarak idame ettirmesi de dâhil olmak üzere hiç bir özelliği, karakteri ya da içinde bulunduğu durum kendisine karşı işlenen suçları haklı göstermez.

Tüm bu bahanelerin ardında insanlıktan nasibini almamış, yozlaşmış, ataerkil bir kafa yapısı görmüş olmak maalesef benim nezdimde şaşırtıcı değil. Ne yazık ki, aynı zihniyetten kurtulamamış hâkim, savcı ve avukat meslektaşlarımızın olması da ayrıca utanç verici.

Bu noktada, özellikle kadınları ( korumak kisvesi altında) kısıtlamak yerine; erkeklere “dur” demeyi bir durup düşünmek icap etmez mi?

Nitekim kadınların giyinmesine, karşı cinsle olan münasebetine, yüksek sesle gülmesine, gece nerede bulunduğuna kafa yoracak kadar “kötüleşmek” yerine olaya “hak ve insan” temelli yaklaşmak (ironik bir şekilde toplumumuzun dilinden düşürmediği namus, din ve ahlak olguları dikkate alındığında) “olması gereken bakış açısı” değil midir?

Zira aksi ihtimalde,  bir cinsel suç mağdurunu neredeyse “ sanık” ve hatta “suçlu” konumuna indirgemek riski açığa çıkar ki, bu aynı zamanda esasında “suçlu” olan kişiyi temize çıkarmak tehlikesini de beraberinde getirir. Bu da toplumsal ahlak algısında çürümeye ve suçları meşrulaştırmaya sebebiyet verir.

Ne güzel demiş Nietzsche:

“Kim ahlak ve namus şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu o’dur.”

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar