Ordu
DOLAR15.9762
EURO16.9085
ALTIN948.95
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Suriye-Libya

Kore Kıbrıs yazısı, tabii içinde bulunduğum, hatırladıklarıma dairdi. SuriyeLibya -yaşadıklarımızdan ders almaya dair- olmasını isterdim, ama elimde böyle bir sihirli değnek yok…

Kahramanlık türküleri söylemekle yetinmemiz isteniyor, buna da razı değilim.

Babam, İsmet Paşa’cıydı. Önceki gün yazdım: Demokrat partililer onu “40 bin kazıkla yerin dibine gömmüşlerdi”  oysa babamın İsmet Paşası, Büyük bir diplomasi stratejisiyle Türkiye’nin savaş dışında kalmasını sağlamıştı.

İsmet Paşa’ya Kıbrıs olayları sırasında “Paşam, giy çizmelerini” diye bağıranlara o “iyi, yoldayız” diyordu. Bizler evlerimizde bu iki sözcüğün verdiği güvenle uyuyorduk.

Şimdi bendeniz kalkıp, 2’nci Dünya harbinde yaşadıklarımızı yazmaya kalksam, destansı bir çıkış olur.

Cumhurbaşkanı İsmet Paşa’ya çok partili hayata geçtiğimiz 1950’li yıllarında, ipe sapa gelmez çok şey söylendi.  İsmet Paşa’nın cevabı: “Ben sizi aç bıraktım ama babasız bırakmadım” oldu!

***

Buradan şuna gelmek istiyorum:

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi: “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” olmuştur.

Antiemperyalist savaş veren, yedi düvele karşı bağımsızlığını kazanan bir ülkenin yaşam felsefesi tabii ki “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” olacaktır.

***

Gel gör ki (lafı yuvarlayarak söyleyelim) bizi, Ortadoğu’nun batağına çekmek isteyen güçler var.

Suriye hizaya getirilmeli, dedik,  4 milyon 300 bin içeride 3 milyon nüfus Suriye’de, 40 milyar dolar harcadık. Bir zamanlar Libya çöllerinde savaş vermiş olanların yalancısıyım. Her aşiret ayrı cephede savaşıyor. Libya’da yangın var ve biz elimizde körük gidiyoruz.

Suriye’ye “Türkiye’nin güvenliği için” gitmiştik. 6 yıl sonunda bir arpa boyu yol aldık.

Korkarım, Libya çöllerinde barış ararken, evdeki barıştan olmayız.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar