Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

Suriyeli Mahmut

Gelişim psikolojisi profesörü Simon Baron Cohen’in “Kötülüğün Anatomisi” adlı kitabını elimden bırakalı sadece birkaç gün oldu.

Cohen, empati ve zalimliğin kökenlerini araştırdığı bu etkileyici kitabında empatiyi, “Başkalarının ne düşündüğünü ve hissettiğini tespit edebilme, onların düşünce ve hislerine uygun bir duyguyla karşılık verebilme yeteneği” olarak tarif ediyor.

Yani sadece başkasının duygusunu anladığınızda değil, o duyguya karşılık verdiğinizde empati yapmış oluyorsunuz.

Empati insan olabilmenin en temel kriteri iken, empati eksikliği, insanlıktan çıkma hallerinden biri olan psikopatlığa dek uzanıyor...

Fırat Üniversitesi’nde okuyan Suriyeli Mahmut El Osman da empati yeteneği olan şanslı insanlardan biri.

Elazığ’da depremin ardından sokağa çıkmış. Bir binanın yıkıldığını görünce koşturup mutfak penceresinden içeriye girmiş. Ses duymayınca ve ışık görmeyince geri dönmüş. Tam enkazdan çıkarken bir ıslık sesi duymuş. İşte o zaman kesişmiş Suriyeli Mahmut ile Zülküf ve Durdane Aydın çiftinin yolu...

Suriyeli Mahmut, insanları enkazdan kurtarmak için eliyle kazmaya başlamış. Arkadaşlarını da yardıma çağırmış. Önce Zülküf Aydın’ı, ardından da eşi Dürdane Aydın’ı enkazdan çıkarmış, ama o karmaşada telefonunu kaybetmiş...

Suriyeli Mahmut birkaç gün önce hayatlarını kurtardığı Aydın çiftiyle buluştu ve duygu dolu anlar yaşandı. Mahmut’a sarılan Dürdane Aydın hıçkırarak ağlarken, eşi Zülküf de yaşananları anlattı.

Dürdane’nin bacağı enkaza sıkıştığı için Mahmut’un önce kendisini kurtardığını, ardından da arkadaşlarının Mahmut’u bacaklarından tutup enkaza sarkıttıklarını ve eşi Dürdane’nin de bu sayede enkazdan çıkarıldığını söyledi...

Aydın ailesiyle Mahmut’un buluşması ve yaşanan duygusal anlar televizyondan milyonlara ulaşınca, bazıları çok kızdı!.. Bunlardan biri sosyal medyada şöyle bir paylaşımda bulundu: “Suriyeli genç her nasıl olmuşsa; kurtarma ekipleri orada öyle boş dururken aslanlar gibi çıplak elleri ile toprağı kazarak, tırnaklarını parçalayarak depremzede kadını kurtarmış! Kadın sarılıp ağlıyor. Mahmut'un tırnak ve eller temiz !!!”

Bu paylaşıma, tümü Mahmut’u hedefleyen ağıza alınmayacak ve burada yazılmayacak küfürler de dahil yüzlerce yorum yapılmış. Bir kadın şöyle demiş: “O pic Suriyeli o tırnaklarıyla kendi vatanının toprağını kazisaydi da terkedip kacmasaydi vatansız sen önce vatanını savun şerefsiz.” (İmla hataları yazana ait)

Kötülük böyle bir şeydir. Savaşın savurduğu insanlara düşmanlık beslemektir. Annesi İdlip’te, babası Hatay’da, kendi ise Elazığ’da yaşayan bir Suriyeliye dahi empati yapamamaktır. O, elleriyle kazıyarak iki insanın hayatını kurtarsa bile.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar