Ordu
DOLAR16.148
EURO17.3454
ALTIN968.13
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

Suriye’nin gerçek sorunu

Suriye’deki sorun oligarşik idare biçiminden kaynaklanıyor.

2400 yıl önce Aristo ''Oligarşi azınlığın idaresidir. Tesadüfen iktidara gelen azınlık, iktidarı kendi çıkarı için kullanır. Zenginliklerini artırır. İktidarı sağlama almak için idari ve hukuki tedbirler alır. Miras yoluyla, siyasi iktidarı çocuklarına aktaracak düzeni kurar'' diyordu.

Aristo’nun tarifine baktığımız zaman, işleyişin tamamı Suriye’ye uyuyor. Suriye'de Nusayri azınlığına dayalı siyasi iktidar var. Nusayriler, Suriye nüfusunun yüzde onunu oluşturuyor. Geri kalan yüzde 80 çoğunluk Sünni Müslümanlardan oluşuyor.

Nusayrilik nedir bilmeden, Suriye Rejimini anlamak ve sorunları teşhis etmek mümkün değildir.

Nusayriler, Arap Alevi’si olarak tanımlanıyor. Arap Aleviliği Anadolu Aleviliğine benzemiyor. Nusayrilikte kadının yeri yok. Erkek egemen bir mezhep. Erkek çocuk 7 yaşına gelince, başka bir aileye teslim ediliyor. Yeni ailesindeki baba onu Nusayri olarak yetiştiriyor.

Önemli iki kural var. SIR tutmak ve SADIK olmak. Bu iki kuralı yerine getiremeyen erkek çocuk Nusayri olamıyor. Daha sonra, yetiştiren baba kefil oluyor ve seremoni ile Nusayrilik başlıyor. Nusayri ölene kadar sır tutuyor ve sadık kalıyor. Bu koşullara uymayan Nusayri’nin yaşama hakkı yok.

Nusayriler Baas partisini ele geçirdiler. Tek parti iktidarı sayesinde, iktidara egemen oldular. Bu egemenlik, toplumu oluşturanların tamamını temsil etmiyor.

Siyasi toplumun tamamını temsil etmeyen siyasi iktidarlar meşruiyetini kaybeder. Zira milli egemenliği, muhalefet ile birlikte iktidar partisi temsil eder. Muhalefetin olmadığı yerde, halk egemenliğinden söz edilemez.

Halk egemen olmadığı zaman, oligarşi iktidarını sağlama almak için her yolu deniyor. Nitekim Baba Esad 1986 yılında Hama’da 30 bin Sünni Müslüman’ı katletti. Oğul Esad babasını geçti. Sünni Müslümanların bulunduğu mekânları bombalıyor. Katliama devam ediyor. Nusayriler ise, Akdeniz kenarında tatil yapıyor.

Bu gerçeği ifade ettiğim zaman, belli bir kesim beni ''siyasal İslamcı'' olarak tanımlıyor. Siyasi İslam ile alakam olmadığını takipçilerim bilir. Prensibimiz bellidir. Doğruları yazmak.

Nusayri Rejimi, Suriye’de egemen olduğu sürece çözüm imkânsıdır. Esad Rejimi ile görüşmek meseleyi çözüm getirmez. Zira sosyolojik yapı itibariyle, Nusayri-Sünni Müslüman ayırımı, düşmanlık bazında, devam ediyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar