Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sürprizlere açık siyaset

TBMM’nin 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlaması ile siyasette önemli gelişmeler yaşanacak.

AKP’den ayrılan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı partiler yeni dönemde siyaset sahnesinde yerini alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne denli aldırmaz görünse bile aynı kulvarda yarışacak olmasından ötürü yeni partileri merak etmiyor değil. AKP’de gözler özellikle 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteklediği Ali Babacan’ın kuracağı partiye çevrilmiş durumda.  Davutoğlu gibi acele etmeyen, emin ve ağır adımlarla çalışmalarını sürdüren Ali Babacan iddialı şekilde siyaset arenasında yer almayı hedefliyor.  

Bugüne değin girdiği seçimlerde muhafazakâr sağ seçmenin neredeyse tümünün oyunu alarak iktidar olan Erdoğan’ın bu kez aynı tabanı hedefleyen iki parti karşısında sıkıntı yaşaması kuvvetle muhtemel. Bunu gördüğünden İYİ Parti lideri Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu yanına alarak MHP ile kurduğu Cumhur İttifakı’nı genişletmeyi istiyor.  Bu çerçevede HDP ile CHP’yi aynı kefeye koyarak, İYİ Parti’nin ittifaktan kopmasını amaçlıyor. 30 Ağustos resepsiyonunda kameralara içten görüntüler veren Erdoğan-Akşener ikilisinin aynı ittifakta yer alabileceği iddialarını şimdilik İYİ Parti lideri yalanladı.

Şimdilik diyorum, çünkü siyasette geleceğe yön biçmek, karar kılmak 24 saatte bile çok şeylerin değiştiği Türkiye’de olası değil. Zaten Meral Akşener, iddialı bir dille partisinin “anahtar” konumunda olduğunu açıklayarak kafalarda soru işaretleri yarattı.  Ne var ki, yerel seçimlerde başarılı olan CHP ile oluşturduğu Millet İttifakı’nı hemen bozamaz Akşener.  Kemal Kılıçdaroğlu ile yakaladığı uyumu diğer partilerle yapacağı ortaklıkta bulabilmesi zor gibi. Kuşkusuz, Millet İttifakı’nın başarısında her iki liderin demokratik tavırları, hoşgörüleri ve ortak öncelikleri önemli rol oynadı.

Partisinden istifa ettirdiği vekilleri İYİ Parti’ye göndererek TBMM’de grup kurmasını ve seçime girmesini sağlayan CHP Genel Başkanı’nın demokratik tavrı unutulamaz. Akşener’in Kılıçdaroğlu’na vefasızlık yapacağını sanmıyorum.

Tabii ki, ittifaktan İYİ Parti kadar CHP de kazançlı çıktı, yıllar sonra İstanbul, Ankara, Mersin, Adana gibi illerde belediye başkanlıklarını kazandı. Dediğim gibi, siyasette geleceğe şekil vermek olası değil. Her an her şey olabilir, sürprizler yaşanabilir.

Giderek toplumsal muhalefetin sesi olmaya başlayan, siyasi iktidara sert eleştirileri ve demokrat tutumu ile dikkat çeken Temel Karamollaoğlu’nun Genel Başkanı olduğu Saadet Partisinin de önümüzdeki dönemde siyasi yaşamda önemli figür haline geleceği aşikar. Karamollaoğlu da partisinin siyasette “maymuncuk” olduğunu vurgulayarak, İYİ Parti kadar iddialı olduklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saray’da görüştüğü Temel Karamollaoğlu’nu da yanına alarak Cumhur İttifakı’nı genişletme amacında olduğu gizlenemez. Geçmişte Milli Görüş çatısı altında birlikte siyaset yaptığı Karamollaoğlu, dolayısı ile SP ile yeniden aynı çatı altında buluşarak seçime daha güçlü katılmak istiyor. Ancak, Karamollaoğlu’nun niyetinin hiç de böyle olmadığı açıklamaları ile görülüyor.

Kuşkusuz, eli en rahat ve güçlü lider yerel seçimlerde başarı olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu.  Önümüzdeki seçime iddialı şekilde katılarak iktidar olmayı hedefliyor. Kuşkusuz CHP’li belediyelerin çalışmaları bunu belirleyecek.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar