Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

SUUDİ ARABİSTAN NEYİN PEŞİNDE?

"Türkiye’ye ait ürünler, yatırım veya turizm olsun her şeye boykot uygulamak her Suudlu tüccar ve tüketicinin sorumluluğudur.” Bu rezil sözlerin sahibi Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanıdır. Suudi Arabistan yönetimi Türkiye ile siyasi konulardaki anlaşmazlığını ticari sahalara taşımak istiyor. Türkiye nefretini hız kesmeden sürdüren bu ''çöl devleti'' geçtiğimiz hafta düşmanlıklarına yenisini ekledi. Buna göre "Made in Turkey" damgalı ürünlerin, 1 Ekim’den itibaren ülkeye girişini hedef alan uygulamayı devreye soktu.

            Son yıllarda Türk menşeli ihraç ürünlerinin gümrük işlemlerini kasıtlı olarak yavaşlatması, Türk tırlarını gerekçe göstermeden gümrükte bekletmesi biliniyordu. Türk mallarına katma değer vergisini yüzde 5’ten 15’e çıkarması iş dünyasında tepkilere neden olmuştu. Artık örtülü olarak sürdürdüğü ambargoyu genişletiyor. Son duyumlara göre Türkiye'ye turistik ziyarete giden vatandaşlarına ağır cezalar veriyor. Türkiye'de yatırım yapan iş adamlarına bile baskı, tehdit ve çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Kocaeli'nin Kartepe ilçesi, Maşukiye beldesinde milyonlarca dolar para harcayarak beş yıldızlı otel yapan Suudi işadamı, ülkesinden gelen tehditlere boyun eğerek yatırımını satılığa çıkardı.

            Suudi Arabistan en fazla ihracat yaptığımız on beşinci ülke. Türkiye’nin ihraç kalemlerinde ilk sırada mobilya bulunuyor. Yaş meyve-sebze, gıda, tekstil diğer önemli ihracat ürünleri arasında. 2019 resmi verilerine göre Türkiye’de bin 300’den fazla Suudi sermayeli firma bulunuyor. Devletler arası ilişkilerde maruz kalınan davranışa aynı şekilde karşılık verme prensibi önem taşır. Bu nedenle Türkiye, mütekabiliyet esası icabı bu şirketlere karşı bir an evvel harekete geçmelidir.

            Asıl ipler, muhalif gazetecinin Suudi başkonsolosluğunda hunharca bir cinayete kurban gitmesi sonrasında gerilmişti. Yıllardır ders kitaplarında Türk düşmanlığı üzerine uyguladıkları eğitim politikaları dikkat çekiyor. Ne yazık ki, Türkiye'nin, her fırsatta ülkemize düşmanca tavırlar sergileyen işte bu Suudi Arabistan'ın ''milli gününü'' kutlaması, ölen eski kralın ölümünde üç gün yas ilan edip, bayraklarımızı yarıya indirmesi içler acısı bir durum. Böyle dış politika olmaz.

            Sonuç olarak ilkesiz, sadece ABD ve İsrail'e uşaklık eden pervasız, faşist bir yönetimle karşı karşıyayız. Türkiye'nin adım attığı her konuda karşısında konumlanan bu kukla rejimin varlığını uzun süre sürdürmesi imkansız. Görünen o ki, bu hadsizler Türkiye'nin ciddi ve sağlam tokadına muhtaç. Türkiye olan biteni seyretmeden Suudi Arabistan'a anladığı dilden haddini bildirmelidir…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar