Ordu
DOLAR13.51
EURO15.3543
ALTIN772.58
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

TAAHHÜTNAME

15 maddelik bir taahhütname.  Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) bu taahhütnameyi “Belediye Başkan Adayları” imzalasın diye hazırlamış. Şu saate kadar kaçı imzaladı, elimin altında bir sayı yok…

TEMA Belediye başkanları adaylarından ne isteyebilir? Siz yorulmadan söyleyeyim. Yazının girişinde TEMA açılımını bir daha okuyun yeterlidir.

Topraklarımızı ağaçlandırın, erozyonu önlersiniz… Doğal varlıklarımızı korursanız aç, arık kalmayız, bu topraklarda ebediyen kardeşçe barış içinde yaşarız…

***

 (Babam) Musabaşoğlu Ali Ağayı (1878-1953) bu vesileyle, rahmetle anmanın tam da zamanı.

Şunu, yaşam felsefesi olarak biz çocuklarına öğretti:

- “İnsanlar toprak yese toprak biterdi, üzerinde yetişenleri yedikleri için hayat devam ediyor.”

  Dokuz çocuk babası, devam ederdi:

- “Bir meyve ağacı bir evlattan evladır.”

Babam da, Nazım’ın dediği gibi: Topraktan bilip, topraktan öğrenendi.

***

Taahhütname, yerine “Sözleşme”de yazabilirdim. Sonuçta adaylara “bir belge” uzatılmış… İsteyen imzalayabilir, istemeyen sırtını dönüp gidebilir. Bunda hiçbir sakınca yok.

Yalnız, adı üstünde yerel yönetimler, yerelden yönetilecekse orada yaşamı iyileştirecek hizmetler yapması lazım.

Yaşamı iyileştirecek hizmetler neler olabilir?

Tamamını saymayacağım.

İklimi koruyun, afet eylem planları yapın. Sera gazı azaltımına yönelik çalışmalar yapın. Kentlileri, stratejik planlama çalışmalarına dahil edin, ekosistemlerine uygun arazi kullanımına yönelik kararlar alın. Orman alanlarının tarım alanlarına dönüştürülmesine izin vermeyin. Yağmur suyu yönetimi uygulamaları yapın. Kentlilerin musluklarından içme suyu kalitesinde, erişim sağlayın. Entegre atık yönetimine başlayın. Temiz hava eylem planları hazırlayın. Hava kirletici tesislere izin vermeyin. Çevresel Etkisel Değerlendirme süreçlerine katılın. Kentin toprağının, suyunun, havasının dolayısıyla kentlilerin hakkını savunun… Doğa dostu bir belediye başkanı olacağınıza tüm seçmenleriniz önünde söz verin!”

***

Nasıl bir taahhütname?

Kabulüm diyorsanız benim belediye başkanım sizsiniz!

****

(*) Evlâ: Daha iyi, daha uygun, daha lâyık, yeğ’dir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar