Ordu
DOLAR18.8048
EURO20.5206
ALTIN1164.1
Anıl DEMİR

Anıl DEMİR

Mail: [email protected]

TABELAYI DEĞİL GERÇEĞİ GÖR!

Ekonomi eğitimi alan veya ekonomi ile uğraşanlarımızın çok sık duydukları bir kavram var. İktisat teorisinde bu kavramın adı ‘’ Homoeconomicus ‘’. Duymayanlarımızın bu da nedir dediklerini duyar gibiyim.  Homoeconomicus, insanı rasyonel (akılcı) ve ekonomik düşünen, davranışlarını bu varsayım altında gerçekleştiren kişi olarak tanımlar. İnsan akılcı bir varlık olduğu kadar duygusal da bir varlıktır. Bizim bahsettiğimiz kavram ise insani ilişkiler için değil ekonomiyi içeren ilişkiler için geçerlidir.

Varsayalım ki bir yatırım yapacağız ancak elimiz de yeterince yatırım yapacak kaynağa sahip değiliz. Bu durumda yatırımı finanse edecek bir kaynağa ihtiyaç hasıl olacaktır. Genel de bilindiği üzere bu kaynağı tahsis eden bankalar, kaynak ise kredilerdir. İşte tam da bu noktada hepimizin aklında bir ışık yanar ve birçok soru sormaya başlarız... Bankaların şu anda uyguladıkları kredi faiz oranları nedir? Kaç yıl vadeli kredi çeksem? Çekeceğim bu kredinin aylık ödemesi ne kadar? Biçiminde soruları hepimiz sorarız, çünkü hepimiz homoeconomicusuz…

Bilindiği üzere faiz oranları hepimizin kırmızı çizgisidir. Hemen açar bakarız hangi banka ne kadar faizle borçlandırıyor... Ancak burada işler farklı yürür, kırmızı çizgiler aşılır ancak bizler farkında değilizdir. Bir yatırımcı için bankaların uyguladıkları faizler çok önemlidir. Ancak bu faizin bir tabela faizi olduğu da unutulmamalıdır. Yatırımcı yatırımını finanse etme arifesindeyken bankalarla ön görüşmeler yapar ve faiz oranları üzerinden en iyi tercihi yaptığını düşünerek bir yatırım planlaması yapar. Gerçek ise tabeladan farklıdır.

 Peki yatırımcı kredi alırken nelere dikkat etmeli?

Akılcı bir yatırımcı bankaların faiz oranları yerine benim yıllık maliyet oranım nedir sorusunu sormalıdır. Bankalar arasında bir karşılaştırma yapacak ise tabela faizi üzerinden değil yıllık maliyet oranları üzerinden hangi bankadan fonlanacağına karar vermelidir.

Peki Yıllık maliyet oranı nedir?

Basit bir biçimde ifade etmek gerekirse, kredinin temin edilmesi için katlanılan tüm ücretlerin faiz oranına dahil edilmesiyle elde edilen toplam maliyetin yüzdesel olarak ifadesidir.

Peki yıllık maliyet oranı nelerden oluşur?

Yıllık maliyet oranının belirlenmesinde en önemli değişken tabii ki faiz. Ardından Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılmak üzere faiz tutarının üzerinden hesaplanan kaynak kullanımı destekleme fonu (KKDF) ve banka sigorta muamele vergisi (BSMV) gelmektedir. Faiz tutarı üzerinden hesaplanan KKDF faiz tutarının %15’i BSMV ise faizin %5’i oranında hesaplanarak Gelir idaresine aktarılmaktadır. Tabii ki yıllık maliyet oranımızı etkileyen etmenler bununla sınırlı değildir. Bankaların kendi içlerinde belirledikleri dosya masrafı, tahsis ücreti ve sigorta masrafları da yıllık maliyetimizi etkileyen faktörlerdendir ve göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Göz önünde bulundurmak demişken; Mevlana’ya sormuşlar bakmakla görmek arasındaki fark nedir? Cevaplamış; senin baktığına herkes bakıyor, ama ya görebildiğini herkes görebiliyor mu? Aralarındaki tek fark sensin…

Görüldüğü üzere finansal kararlar alırken de tabelaya bakmak yerine gerçeği görmek gerekir.  

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar