Ordu
DOLAR15.8546
EURO16.7294
ALTIN926.76
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Takas

İngilizce Swap sözcüğü yerine, çok daha kapsamlı olduğuna inandığım “takas” sözcüğünü kullanacağım.

Takas;  avcı, toplayıcı toplumların olmazsa olmazıydı. Al gülüm ver gülüm yüzlerce yıl sürdü. Sonunda madeni para dolaşıma sokuldu. Para dedikse öyle nikel değil, bayağı bayağı yüzde 75’i altın, yüzde 25’i gümüş paralardı bunlar… Nikel, kalay ve bronz madeni paralar daha sonra… İlk kâğıt parayı Çinlilerin tuz ticaretinde kullandığı biliniyor. Ta ki matbaa, yani baskı makineleri icat edildi resmi kağıt paralar yağmur gibi dünya yüzeyine yağmaya başladı.

***

İlkel toplumların incik boncukla başladığı takas, modern çağda kağıtların üstüne yazılan değerle dolaşıma sokuldu.

Örneğin TL ile Dolar takas edeceksiniz, ikisini terazinin bir gözüne, diğerini öteki gözüne koyuyorsunuz?

Terazi değerlerini eşitlemek için TL gözüne yüzde 3-5-7-9 faiz dirhemi koyuyoruz. Tabii vadesi geldiğinde faiziyle doları, avroyu gönderiyoruz… Dolar ve avro ülkesine giderken paradan para kazanmanın sevincini yaşıyor.

***

Tarihte kapitülasyonlar görmüş bir imparatorluğun ahfadıyız. Swapla birlikte anılmasından hoşlanmadığımı söylemeliyim.  İmtiyaz başka swap; yani takas başka!

İkisini bir araya koydunuz mu, dolar imtiyazlı para!

Dolarını satıp, mevduatını TL olarak bankaya yatır, parana yüzde 14 faiz bankadan, gerisi (şu an resmen gösterilmese de) Ha-zi-ne-den! Hazinedeki para kimin parası, bizim! Faizcinin faizi bizim cebimizden karşılanacak… 

Sizin anlayacağınız ABD doları Demokles’in iki tarafı keskin kılıcı gibi başımızın üstünde asılı kalacak!

***

Erenler;

“Kardeş” ülke Kuveyt’in 1 dinarı, 40.60 TL! Kuveyt’ten takas için milli parası dinar istemiyoruz. Petrol satıp silolara doldurduğu dolarlardan bir avucunu istiyoruz.

Kuveyt Prensi ne diyor; dolar verir TL alırım, ama doların garantisi ne?

İşte sana garanti…

Kuveyt’le imza altına alınan dolar takas anlaşmasında kaç milli sanayi kuruluşumuz var, bilemiyoruz!

Şu kadarını söyleyeyim; doları olan arabasını düz ovada aşırıyor; biz yayalar ise düz ovada daha çok şaşırmaya, yolumuzu bulmaya çalışırız!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar