Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

TAKINTI 

İnsanoğlu uçmayı denedi, yüksek bir yere çıkarak kendini boşluğa bıraktı. Sonuç beklediği gibi olmadı. Ağırlık hesapları, insanoğlunu alet yapmaya zorladı. Önce kısa, daha sonra uzun kanatlar taktı ve uçmayı başardı. Aradan 9000 yıl geçti, kazanlar yapıldı, su kaynatıldı, elde edilen buharla çarklar döndürülmeye başlandı. Fosil yatakları kazıldı, yer altından kömür, gaz çıkarıldı.

 Karada/havada insan eliyle yapılmış araçlar dolaşıma sokuldu.

*** 

İnsanlık, 4 milyon yıl önce güneşin en büyük ısı kaynağı olduğunu biliyordu. Bugün de, bu en büyük ısı kaynağından faydalanmayı öğrendik. Öğrenmekle de kalmadık, araçların yıllarca uzayda dolaşımını sağlayacak güneş depolama sistemleri geliştirdik... 

*** 

Üstat Kemal Tahir “Sanat – Edebiyat” notlarına Hazârfen Ahmet Çelebi Efendi’yi almamış ama Jules Verne'in Aya Seyahat'i konusunda şöyle bir gönderme yapmış:

“Bir insan tek başına Ay’a gidiyor. Gemisinden çıkıyor. Eski, yeni, küçük, büyük hiçbir insan eseri yok… Hiçbir yerde duman tütmüyor... Hiçbir tepenin ardında hiçbir insana rastlamıyor. Bütün dünyası insan eserinden ibaret…”

*** 

Biliyorsunuz, rüya insanın aynasıdır… Rüya âleminde uçmak iyiye işarettir. Günahsız olanlar uçar!

Günahsızlar; uzaya girmek için sıraya girebilir. 

*** 

Sayın okur;

Takıntım, sadece uçmak değil! Küresel Isınma ya da İklim Değişikliği krizi de takıntılarım arasında…

Buzullar erirse, denizler (bir metre) yükselirse, mevsimler dört yerine (yaz/kış) ikiye inerse ne yapacağım?

Krizi önleyecek bir hazırlığım yok… 

Sanayide en gelişmiş, dolayısıyla dünyaya karbon salınımında başı çeken, ABD daha dün Paris İklim Şartı Sözleşmesini imzaladı. Paris  Sözleşmesini imzalayan 192 ülke arasında Türkiye de var. Yalnız imza atmak yetmiyor, bir de  “Onay” koduna basmamız isteniyor. 

*** 

Ay, ay diyerek mutfaktaki yangını söndüremeyeceğimi anladım!

Şu Korona Virüs belası da nerden çıktı? 

Şu kadar vaka, şu kadar ölüm!

Dünya’nın suyu mu çıktı, nedir!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar