Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

TAKSİ KRİZİ

Geçtiğimiz günlerde bir haberde, çocuklu bir çifti “kısa mesafe” gerekçesiyle taksisine almayan bir taksi şoförü ve taksiyi kullanmak isteyen çift arasında çıkan tartışmaya denk geldim. Çiftlerden erkek olan, taksi şoförüne haklı bir sitemle veryansın ederken; eşi herhangi bir adli olayın çıkmasından endişelenerek öfkeli eşini sakinleştirmeye çalışıyordu. Tüm bunlar olurken, kusurlu olmasına karşın taksi şoförünün: “Git, nereye istiyorsan şikâyet et!” demek suretiyle karşı tarafı daha da tahrik ettiğini fark ettim. Neyse ki, durumu kamera ile görüntüleyen çiftin yaptığı şikâyet başvurusu neticesinde, ilgili taksi şoförünün hizmet puanı düşürüldüğü gibi; zabıta ekiplerince taksi şoförü hakkında para cezası uygulandığı bilgisine de haberde yer verildi.

  Öncelikle bilinmesi gerekir ki, ilgili haberde de dikkat çeken “çocuklu, pusetli aile” vurgusuna gerek olmaksızın vatandaşların kısa mesafe de dâhil, istedikleri varış noktasına ulaştırılmayı talep hakları mevcuttur. Bu bağlamda, kişilerin “hasta ve yorgun olmaları, yürümeye elverişli olmamaları, aciliyet içerisinde bulunmaları” gibi gerekçeler akla gelebilirse de, bu gerekçelerin dillendirilmesine dahi lüzum bulunmamaktadır.

Öte yandan, Uber-taksi mücadelesi malumunuz. Yargılamaya taşınan süreçte son olarak, Uber uygulaması üzerindeki erişim engeli mahkemece kaldırılmış, yalnızca özel araçların Uber hizmeti vermesi yasaklanmak suretiyle, vatandaşların Uber uygulamasını da kullanmak suretiyle seyahat edebilmesinin yeniden önü açılmıştı. Kişisel kanaatim, yalnızca “pasta dilimlerini” küçülttüğü gerekçesiyle taksicilerin oluşturduğu lobinin etkisiyle Uber uygulamasının yasaklanması hâlihazırda zaten hukuka ve usule uygun görünmüyordu. Zira, “kısa mesafe” gerekçesiyle aracına müşteri seçen taksicilerin çok sayıda vatandaşı mağdur ettiği, bilhassa İstanbul gibi büyükşehirlerde “ortalama bin kişi başına 2 taksi bile düşmemesi” gibi etmenler dikkate alındığında, Uber uygulamasının mevcudiyeti vatandaşlara verilen hizmet kalitesinin artırılması bağlamında önemli ve gereklidir. Bu noktada, kendilerine rakip oldukları gerekçesiyle Uber çalışanlarına, uygulamayı kullanan vatandaşlara geçmişte şiddet uygulamaktan bile imtina etmeyen bazı taksi şoförlerinin, “kısa mesafe” gerekçesi ile aracına vatandaş seçmesi, şehre yabancı vatandaş ya da turistleri dolaştırmak suretiyle haksız kazanç elde etmesi takdir edersiniz ki, “iş ya da meslek etiği yoksunluğunun” üzücü bir tezahürüdür. Bu düşüncelerimi her meslekte olduğu gibi taksi şoförleri arasında da işini layıkıyla yapanları tenzih ederek ifade etmek istiyorum.

Unutmadan, siz de şayet benzer bir haksız uygulamaya maruz kalırsanız Taksiciler Esnaf Odasının şikâyet hattı olarak hizmet veren “444 15 23” numaralı hattı arayabilir ya da haksızlığa maruz kaldığınızı düşündüğünüz yerin bağlı bulunduğu belediye “Beyaz Masa” hattına başvurabilirsiniz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar