Ordu
DOLAR16.3256
EURO17.4535
ALTIN971.56
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

Tamamlanmamış Devrim

Yazımın başlığında adı geçen kitap, yabancı bir sosyoloğa ait. Kitapta kadınların özellikle de İskandinav ülkelerinde yaşadığı dönüşümün boyutları ele alınıyor.

Bu bağlamda sadece kadın hakları değil, dolaylı olarak çocuklara yönelik devlet politikaları ve refah mekanizmaları da kitapta işleniyor.

Yazara göre, özellikle de İskandinav ülkeleri refah ve gelişimini ilk etapta okul öncesi eğitime borçlu. Zira yazar, bu ülkelerde ülkenin kentsel veya kırsal her bölgesine aynı kalitede okul öncesi kurumların yaygınlaştırıldığını ve devletin bütçesinin çok önemli bir kısmını sadece bu alana ayırdığını ifade ediyor.

Esasında dünyada “en mutlu ve refah seviyesi en yüksek ülkeler” sıralamasında başı çeken İskandinav ülkelerinde diğer ülkelerden farklı olarak, bireylere yapılan yatırım yaşa bağlı olarak azalıyor. Diğer bir deyişle, bizim sistemimizden farklı olarak gençlerin lise, dershane ve üniversiteleri için aileler ve devlet tarafından ayrılan kaynağın katına katı sadece okul öncesi eğitim çağındaki çocuklar için harcanıyor. Çünkü, yaptıkları araştırmada okul öncesi eğitimin bir bireyin gelişimindeki rolünü keşfetmişler. Haliyle, ihtiyacı olsun olmasın ülkedeki her vatandaşa, köylere veya kentlere aynı kalitede eğitimin ulaşması için yüksek vergi oranları belirlenmiş durumda.

Aynı şekilde, sadece kadınlara değil, erkeklere de ücretli 1 yıl doğum izni verilmek suretiyle, anne ve babaların birlikte çocuk büyütmelerine de olanak sağlıyorlar.

Devletin sosyal devlet politikasının kalitesi ve yaygınlığı göz önünde bulundurulduğunda, yüksek vergi oranları işin sevimsiz bir yanı olarak düşünülebilir. Ne var ki, politikacılar ve vatandaşlar okul öncesi eğitim ve kadın istihdamına destek politikalarının netice itibariyle kazandırdığı fayda yanında vergi oranlarının çok önemsiz boyutlarda kaldığına bizzat tanıklık etmişler.

Umarım, aynı bilinç ve farkındalık bizim yöneticilerimiz ve eğitimcilerimizde de oluşmakla kalmaz, tıpkı Cumhuriyet sonrası gerçekleştirilen “köy enstitüleri” benzeri projelerle eğitime (özellikle de kırsal alanlarda) yapılan yatırım artar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar