Ordu
DOLAR15.9797
EURO16.9006
ALTIN947.69
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

Tanrıdan Gelen Emir: Korona

İtalya Bologna Üniversitesinden Göğüs Hastalıkları Profesörü anlatıyor her şeyin başladığı o korkunç geceyi.

21 Şubatta kayak tatildeyken 60 bin nüfuslu Lodi şehrinde çalışan bir arkadaşımdan mesaj geldi:

İşte şimdi Apocalypse (Tanrıdan gelen emir, vahiy) diye başlıyor mesaj...

Acil servise bu gece 61 solunum yetmezliği hastası müracaat etti. Ek yatak koymamıza rağmen yoğun bakım şimdiden doldu.

Şu anda yerlerde yatmış 15 hastayı solunum makinesi veya ambu ile solutuyoruz.

İnsanlar acil serviste yerlere düşüyor. Komşu kasabada durumun daha da kötü olduğu söylendi.

Dikkat edin Ünye veya Fatsa'dan daha küçük kasabalarda yaşanıyor korkunç olaylar.

Durumu ABD'de anlattığında kendisine inanmamışlar. Muhtemelen şimdi inanmışlardır.

İtalya, Fransa, İngiltere ve ABD'de benzer korkunç manzaralarla karşılaştı birçok merkez.

Bugün bilim insanları ölümlerin yüzde 70'inin neden dünya nüfusunun yüzde 7’sini oluşturan gelişmiş batı ülkelerinde olduğunu merak ediyor.

İlk dikkat çekici fark bu ülkelerde toplumsal BCG aşılama uygulamasının olmaması. Bu nedenle

BCG'nin Corona enfeksiyonundan koruyuculuğunun olabileceğine dair teoriler ileri sürüldü  (Aslında bu teoriyi ilk kez Samsundan Doç Dr. Şevket Özkaya dillendirmiştir)

Aslında Avrupa'da BCG uygulamayan ülkeler arasında ölüm oranları açısından büyük farklılıklar vardır Çek cumhuriyeti, Avusturya, Almanya Kuzey ülkelerinde ölüm oranları %2,5-4 arasında değişirken İspanya İtalya İngiltere'de bu oranlar %12-14 arasında değişmektedir.

Zayıflatılmış tüberküloz basili diyebileceğimiz BCG'nin normalde akciğer tüberkülozdan bile  koruyuculuğu tartışmalı olup  kan ve lenfatik yayılım yapan ağır tüberküloz formlarında etkili olmaktadır. 

BCG normalde 10 yıl içinde etkinliği azalan ve etkinliğinin 40-50 yıl sürmesi beklenmeyecek bir aşıdır.

Aslında sadece BCG değil birçok aşı vücudumuzun savunma sistemini uyarıp farklı bakteri ve virüsler karşı güçlü bir yanıt ortaya çıkarabilmektedir. 

Aşılar özellikle BCG Bir çeşit savunma sistemi eğitmenidir.

 BCG aşısı olan çocuklar virüs  enfeksiyonları yüzde 30 oranında daha az geçirir. BCG sarı humma gibi alakasız hastalıklara karşı korunma sağlayabilir. BCG'nin ağır solunum yolu enfeksiyonlarından ve sepsis'ten ölüm oranlarını azaltığı gösterilmiştir. Dünya sağlık örgütü BCG'nin Coronaya karşı koruyuculuk amacıyla BCG aşısını bu safhada önermemektedir. Konuyla alakalı yürüyen 4 adet klinik çalışma mevcuttur. 

 

Corona virüs salgını nedeniyle bizi enfeksiyonlardan koruyan bir savunma sistemine sahip olduğumuzu, biz farkında olmasak dahi savunma hücrelerimizin virüsler ve bakterilerle sürekli bir mücadele halinde olduğunu öğrendik. Bu sistemin hücreleri bir araya gelse Karaciğer gibi büyük bir organdan daha fazla ağırlık işgal edecektir. Uykusuzluk, stres, alkol, hareketsizlik, batı tipi beslenme tarzı savunma  sisteminin düşmanlarıdır. Özellikle C ve D vitamini Çinko bu sistem için önemli besin içerikleri olup doktor tavsiyesine göre bu dönemde takviye olarak alınabilir.

 

Batı ülkelerinde özellikle toplum ve aileden izole bakım evlerinde yaşayan yaşlı kesimlerde yüksek ölüm oranları dikkatleri çekmektedir.

Muhtemelen toplumdan izole tutulan  yaşlı kesimde uykuda bulunan savunma  sistemi hücreleri  virüse yeteri yanıt veremiyor. Özellikle yüksek yaşlı nüfus oranlarına sahip bu ülkeler belli ki yaşlılarına yeterli tıbbi destek ve bakımı sağlayamamaktadır. Bir çok ülkede bakım evleri ölüm evleri haline dönmüş, hasta bakıcılar bu insanları yüz üstü bırakıp kaçmıştır. Birkaç yıl önce yaşanan anormal yaz sıcaklarında anne babalarını kaybettiği halde tatilini yarıda bırakmayan Avrupalılar bu seferde iyi bir sınav veremedi.

Özellikle İsveç örneği çok ilginçtir. Toplumsal izolasyonu %50 oranında sağlayan ülkede hastalık görülme oranı tam izolasyon sağlayan Danimarka ve Norveç'e yakınken ölüm oranı neredeyse 3-4 kat yüksektir. Bunun temel sebebi hastalığın bakım evlerine yayılmasına engel olamamalarıdır.

 

Amerika ve İngiltere'de enfeksiyonu toplumsal bağışıklık yoluyla yenmeye çalışan başlangıçtaki pasif izlemeye yönelik yaklaşım büyük kayıplara yol açmış ve politika hızla değiştirilmiştir.

Hastalığın İtalya ve İspanyadan 1 ay sonra sınırlarımıza dayanması  ve bu ülkelerde olup bitenleri izleme fırsatı bulmamız bizim açımızdan büyük kazanım oldu. Hastalığı hafife almadık, kısmi izolasyonun yakın takip ve erken müdahalenin çok faydasını gördük. 

Görüldüğü  gibi COVID salgını hastalığa karşı yeterli önlemleri almayan, yaşlılarını koruyamayan,  toplumlarda büyük kayıplara yol açtı. 

Bu salgında toplumun en zayıf halkası yaşlı nüfustur.  Özellikle aile ortamından uzak, bakım evlerinde yaşayan ve enfeksiyonlarla doğal olarak karşılaşmayan yaşlılar en büyük risk altındadır. Belki de salgın sonrası bu kesimleri aşılama konusunda yeni yaklaşım ortaya çıkacak.

Allah'tan bir emir getirdi Corona: Yaşlılarınızı koruyun gözetin.

Kimileri uydu, kimileri sorumluluklarını yerine getirmedi...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar