Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

TARLALARA GÜNEŞ ENERJI PANELI

Değerli Okur;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Urfa ili ziyaretinde; “Bizim iktidarımızda çiftçimizin kullandığı elektrik ücretsiz olacak” dedi.

Bunun nasıl yapacağını da açıkladı: “Tarlalara güneş enerji panelleri kuracağız”!

İktidar, bu söylemin hemen arkasından: “Biz de, güneş enerji panelleri kuracağız” anlamına gelen açıklamalarda bulundu.

Görülüyor ki, iktidarı da muhalefeti de Güneş enerji santralleri kurmakta hemfikirler.

Geç olsun da, güç olmasın, deyip geçelim.

***

Geçelim dedim ama öyle kolay geçip gidilecek bir konu değil!

Biraz gerilere, 2009 yılına gidip, dünyada neler oluyor-a bakmamız lazım…

Almanya’nın  -1986 Çernobil Nükleer Santral patlamasından sonra- nükleer santrallerini tek tek kapatmaya başladı. Fosil yakıtların yaygın karbon salınımı en aza indirmenin yollarını, yenilenebilir enerji (güneş-Rüzgâr-su) kaynaklarına yönelmede buldu..

İlk başta, Almanya 20 milyar avro bu alana yatırım yapacaklara kaynak sağlandı.

2015 yılı geldiğinde Almanya toplam enerji ihtiyacının yüzde 18’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaya başladı. (Bu yüzde 18, -küçümsemeyin- Türkiye toplam enerjisinin tamamına eşitti).

Bugüne gelindiğinde şöyle bir liste çıkarılabilir:

Çin, Almanya, ABD, İtalya, İngiltere ve Hindistan bugün,  geride kalan 180 ülkenin toplamından daha fazla yenilenebilir enerji santrallerine sahip. Saydığım bu 6 ülke, 2021 yılında toplam enerji kullanımının yüzde 18’ni yenilenebilir enerjiden karşılarken, bu 2030 yılında yüzde 30’a çıkacak. 2050 yılı geldiğinde ise toplam enerji harcamalarının yüzde 60’nı yenilenebilir enerji santrallerinden sağlayacak. 

***

Tabii Türkiye’de boş durmuyor. Bir tarafta Mersin Akkuyu Nükleer Santrallerini –yap işlet- modeliyle Rusya’ya havale etmişse de-önce sudan enerji yatırımını hızlandırdı. HES’ler akarsularımızı tek tek işgale başladı.

HES’leri, RES’ler yani Rüzgâr Enerji Santralleri takip etti. Güneş Enerji santralleri en sondan gelen olsa da, şu an en yaygın olanı… Çünkü her eve her fabrikaya kendi elektriğini kendin üret izni çıktı.

Şöyle ki; komşuna vermeyeceksin… Komşuna verecek kadar enerji üretiyorsan, bunu mevcut kurulu sisteme devredecek; ancak o dağıtım şirketi satışını yapabilecektir. Bu bir kanun hükmü!

***

Peki, Urfa’da her çiftçinin yararlanacağı Güneş Enerji Panelleri nasıl kurulacak? Diyeceğim o ki, her çiftçinin tarlasına bu paneller mi kurulacak? Yoksa merkezi bir noktada toplu panellerden sağlanan güneş enerjisi bu çiftçi ailelerine mi dağıtılacak?

Merkezi dağıtım şirketine verilmeden birden çok işletmeye dağıtım yapmak, yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyurabilir.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar