VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Zeki Mesut ÖZEL

Zeki Mesut ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

TAŞBAŞILI OLMAK!

Geçtiğimiz cumartesi akşamı Taşbaşı Kültür Sanat Derneği’nin organize ettiği Taşbaşılılar gecesinde bulunma fırsatım oldu.

Çocukluğum Bucak, Şarkiye ve Selimiye Mahallelerinde geçmesine rağmen ilk gençlik yıllarımda da Taşbaşı Mahallesi’yle tanıştım.

İlk mandalina tırpanlama işimizi Taşbaşı’nda başladık. Akşam hava karardığında arkadaşımızla Taşbaşı Mahallesi’ndeki mandalina bahçelerine dadanırdık. Bahçe duvarından atlamak, gizli gizli mandalina toplamak biraz korku ve heyecan veriyordu bize... Sonra da bahçe sahibinin sesini duyup, koşar adımlarla sahile gidip bir kanepede oturup o mandalinaları yemek en büyük zevkimiz ve keyfimizdi.

Bir de Taşbaşılı gençlerle yaptığımız futbol maçını unutamıyorum. Şimdiki Köşk Apartmanı’nın arkasında tek katlı ahşap bir evin bahçesinde top oynardık. Taşbaşılı gençler o dönemde (60’lı yıllar) formaları ve kramponlarıyla sahaya çıktılar. Hayretler içindeydik. Tüm takım resmen futbol sahasına çıkar gibi formalarını giyinmişlerdi. Biz de ise ‘pilaç’ dediğimiz plastik ayakkabı ayağımızda vardı. O dönemde Eyüp ve İlyas Kılıç kardeşleri Zafer ve Atila Gül’ü iyi hatırlıyorum. Sonuç ne mi oldu? Büyük bir farkla mağlup olduk.

70’li yıllarda Türkiye’deki siyasi hava Ordu’ya da yansıdı. Biz de o dönemlerde şimdiki Taşbaşı Kültür Sanat Derneği’nin olduğu binadaki OKDER’e gidip gelirdik. Rahmetli Hasan Dağaşan, Mustafa Gürsoy, Münir Akça ile Yalçın Şimşek ve Osman Turgay o dönemden hatırlayabildiklerim.

İlk gençlik yıllarımızda denizle tanıştığımızda da yine her gün Taşbaşı sahilindeydik. Sabah evden çıkıp akşama kadar Motor İskelesi, Rıhtım ve Gabana en önemli durağımızdı. Bir ekmek, bir kilo domatesle beraber tenekede midye yapmak en büyük zevkimizdi. 

Özetin özeti; Taşbaşı sırtlarında ve sahillerinde unutulmaz anılar ve güzel günler yaşamışız.

Şimdi Taşbaşı gençleriyle beraber tarihsel sorumluluğumuz olan büyük bir yolculuğa çıktık. 100 yıl önce Rüsumat No: 4 Gemisi’nin en önemli kahramanları yine Taşbaşı’ndan çıkmıştı. Şimdi küllerinden yeniden doğan Rüsumat No:4 Gemisi’ni Ordu sahiline dikmek için Taşbaşı gençliğiyle omuz omuzayız.

Rüsumat No:4 maket gemisinin müze olarak Ordu sahiline tekrar yerleştirmek ile beraber Taşbaşılı olmanın gururunu ve onurunu hep birlikte yaşayacağız.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar