VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1091
EURO18.2174
ALTIN1016.7
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Taşbaşı’nın gözyaşı...

Nasıl bir acıdır bu? Daha Hanife’ye toprağa vereli bir ay bile olmadan şimdi kardeşi Kadir!..

Üstelik 100 yılda bir insanlığın başına bela olan aynı katil işledi cinayeti; Koronavirüs...

Ne demek beş kardeşten ikisini aynı salgında kurban vermek?!.. Nasıl dayanılır ki bu acıya?!..

İki kardeşin kötü kaderi, büyük bir kedere boğdu Taşbaşı”nı!..Önce Hanife, ardından Kadir!..

Çok üzülmüştüm kız kardeşim Gülfidan, Hanife’yi kaybettiğimizi, Kadir’in de yoğun bakımda olduğunu söylediğinde. Sürekli haber almaya çalışmıştım onun durumu hakkında.

En son Gülfidan, “Olumlu yanıt alamadıkları için doktorlar sürekli uyutuyorlarmış,” dediğinde bile yitirmemiştim umudumu.

Kadir’in bu illeti yeneceğini, hastaneden çıkıp o sıcak tebessümüyle, “nerde kalmıştık?” diyeceğini düşünmüştüm hep. Nedense ölümün soğuk yüzünü hiç yakıştıramamıştım onun sıcaklığına.

Beş kardeşin tam ortasındaydı o; Hanife, Huriye, Kadir, Habibe ve Osman... Nüfusta adı Abdulkadir, soyadı Meral olsa da, “öyle değil mi” cümlesini “öyle da” diye kısaltan Ordululardan olduğumuz için sadece “Kadir” diye hitap ederdik ona. Takma adı ise “Paşa”ydı.

Komşumuzun oğluydu Kadir. Aslında Taşbaşı’nın en sakin evinin en sakin çocuklarıydı onlar; nazik, kibar, uyumlu ve gürültüsüz...

Üniversite eğitimi için ayrı zamanlarda, ayrı kentlere de düşse yolumuz, o tekrar Ordu’ya dönmüş, bankacı olmuş, sevilmiş, sayılmış, Ziraat Bankası’nın Ordu Şube Müdürü de olmuştu. Ardından emeklilik tabii...

Ordu’da yine bir yaz günü kesişmişti yolumuz. Buluşmuş, sohbet etmiştik uzun uzun. Hatta Taşbaşı’nın maskotu Dinazor Metin de vardı yanımızda.

Sohbetin ardından doğal olarak aznife gelmişti sıra. Ben oynamaya oynamaya unutmuş, o ise oynaya oynaya ustası olmuştu aznifin. Karşıma Dinazor Metin’i alsam da, iki partide de yenmişlerdi bizi...

Anılar... Acı... Hüzün... Yine bir dostun kaybı, yine Taşbaşı!.. Daha bir ay olmadan önce Hanife, sonra Feridun Abi, ardında da Kadir!.. “Ne zaman dinecek Taşbaşı’nın gözyaşı!” diye haykırası geliyor insanın!..

Güle güle sevgili Kadir!.. Yoldaşın olsun ışıklar!..

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar