Ordu
DOLAR15.9211
EURO16.8833
ALTIN944.93
Sümer Alkan

Sümer Alkan

Mail: [email protected]

reader

Tavuk Hikayesi

Çocuklar küçükken, bahçenin bir köşesine küçük bir kümes yaptırdım.  Beş altı tane tavuk besleyip taze yumurta alıyordum.  Onlara yem vermek, su vermek zevkli oluyordu. Doğal besleniyorlar. Biz de organik yumurta yiyorduk. Yıllarca baktım Ordu'ya taşınınca kümesi dağıttım. Ondan sonra daha tavuk beslemedim. Ordu'da beş yıl kadar oturdum.  Dönüşte, kuş gribi bahanesiyle mahallelerde tavuk beslemek yasaklanmıştı.

 

Şimdi anlatacağım hikaye kümes olduğu yıllarda geçti. Öğretmenevinde müdür yardımcısı iken benzinlikte oturan Mübeccel halamlara gittim. Eşi emekli albay, çok değerli bir insan olan Nihat eniştemizdi. Kışın Ankara'da, yazın Perşembe' de oturuyorlardı. Onlarda benim gibi 5-6 tane tavuk besliyorlardı. Ankara'ya giderken tavukları kesip götürüyorlar, yazın geldiklerinde yeniden tavuk alıyorlardı. Onlara gezmeye gittiğim gün tavuk konusu açıldı. "Mübeccel hala tavukları yine kesecek misiniz?"  diye sordum.  "Evet keseceğiz ama iki tane paçalı tavuk var onları kesmeye kıyamıyoruz Sümer, sen yaza kadar bakar mısın? " dedi. “Elbet bakarım” dedim. Fakat Nihat enişte çok kibar bir insan; " Mübeccel olmaz. Sümer'e bunu teklif etmen bile yanlış" dedi. Ben ise "Nihat enişte niçin ayıp olsun, ben bakarım "dedim. Tavukları almaya karar verdim. 

 

Bir kaç gün sonra bir toplantı sonucu Öğretmenevine geldim. Görevli Hakkı Çandır' a " arayan soran oldu mu? " dedim. Cevapları verdi.

"Hocam bir de asker enişteniz tavuk getirdi" dedi. "Nereye koydun?" dedim.  “Vestiyere hocam” dedi. Ben vestiyer alt gözüne konmuş olacağını düşünürken, Hakkı vestiyerdeki asılı bir naylon torbayı elime verdi. Poşeti açtım iki tane tavuk ayakları bağlı sessiz sessiz bakıyorlar. 

 

Hakkı "Hocam ben içine bakmadım sesleri de çıkmadığı için kesilmiş tavuk zannettim, az daha buzdolabına koyacaktım" deyince. Ben gülme  krizine girdim. Aklıma gelince hala gülüyorum. Halam ve eniştem ertesi yaz geldiklerinde onlara da anlattım çok güldük.  Bu kısa hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim.  Hayatın zorlukları yaşanırken, çevremizde, ülkemizde, moral bozan haberler görürken sizleri gülümsetebilmekti amacım. Her şey gönlünüzce olsun...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar