Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

TECRİT

Şu an 193 ülkenin 176’sında korona virüs nedeniyle “tecrit” uygulanıyor.

TDK Sözlüğü: “Bir insanın dış dünyadan koparılarak kendi haline bırakılması olayıdır”. –“Soyutlama”.

Demek ki soyutlamanın, “karantina” altına alındıdan farklı bir açılımı var.

Konuya buradan gireceğim. Şu an evin kapısı kapalı, küçük büyük her yakınımızdan soyutlanmış durumdayız. Keza sokaklarda ayni durumda; tüm şehir soyutlanmış durumda.

Köşe başındaki market ve fırın açık… Sokaktan geçen araç sayısı yok denecek kadar az; toplu taşıma araçları boş olarak dolaşıp, duruyor.

***

Sıkıyönetim ilan edilmiş; sokaklarda askeri araçlar dolaşmıyor. Evden çıkmak isteyenlerin eline bir belge verilmiş değil!

82 yıllık yaşamımın hiçbir döneminde (terör olaylarının arttığı, her gün “soldan ve sağdan”  20-30 kişinin öldürüldüğü dönemlerde) görmediğim büyük bir soyutlama içindeyiz.

Siyasetin tepesinden gelen sese kulak verirseniz “üç hafta” dişimizi sıkacağız, tabi bu arada ellerimizi yıkamayı unutmayacağız.

***

Şu an, ekonomide bir yıkım yaşanmıyor: “Bu “yaşanmayacağı anlamına gelmez” diyenlere aman kulağınızı tıkamayın. Hizmet sektörü, say say bitmez sayıda bir istihdam sağlayan sektör. Sayı vermeyeceğim; çalışan nüfusun yarısı bu sektörde…

***

Bir önceki “ayrıntı”da,  ABD her yurttaşa 1000 dolarlık açık bir çek verdi. Türkiye ne verecek?

En tepeden gelen sese kulak verirseniz; 100 milyar TL. (yaklaşık 15 milyar dolar) ayrılmış… Bunun sektörler arasında nasıl dağıtılacağını bilmiyoruz.

Kendi adıma konuşursam “Türkiye’ye korona virüsü gelsin” diye sevinenlerden olmadım; yazdıklarım ortada. “Allah aşkına salgını hafife almayın, paniğe kapılmayın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını dikkate alın” dedik!

***

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü “Pandemi” demiş… Salgına dikkati çekmiş… Benim de anlayacağım bir dilde, üç defa: “Test, Test, Test” diye haykırıyor…

Şu an Türkiye’de (ilk bir haftada) 8 bine yakın test yapılmış… 192 pozitif, 2 ölüm vakası var.

Kore örneği, mobil sistem kurulsun… Daha çok test, test, test yapılsın!

 Şeffaflık sadece demokratik ülkelerde değil; Şahlar, Şıhlarla yönetilen ülkelerde de gündemde!

Bu açıklık, hangi sularda yüzdüğümüzü de gösterecek, korku ve telaş (panik) azalacaktır.

Doğru bilgiye ulaşma kanallarına kısıtlama getirilmesin, lütfen açık tutulsun!

Bu sadece ülkemizi değil; dünya düzenini sallayacak, dolayısıyla mevcut sistemlerin yeniden sorgulanmasının yollarını açacaktır.

***

Son dakika (medya) haberi: ABD’de, isteyen herkese ücretsiz test yapılacak.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar