Ordu
DOLAR15.5436
EURO16.2607
ALTIN911.35
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

TECRİT

TDK Sözlük, “Tecrit” sözcüğünün karşısına, birden çok anlam koymuş. Bendeniz bunlardan birini seçtim: “İnsanları ayrı bir yerde tutma”!

İnsanları ayrı bir yerde niye tutarlar?

Ya bulaşıcı bir hastalığı ya da bulaşıcı bir hastalık tehdidi vardır.

Benim tecritte tutulmam, işyerinde bir çalışanımızın eşinin korana testinin pozitif çıkması…

Her ne kadar “acı patlıcanı kırağı çalmaz” dedikse de,  bu savunmam evde dikkate alınmadı. Kızım -o yetişkin bir insan-: “Baba” deyip kapıları kapattı.

Sonuç: İşte yine sokaktayım. Gazetedeyim. Yazı masasındayım. Klavyenin tuşlarına küçük dokunuşlarla can yakan konuları yeniden yeniden tartışmaya, gündemde tutmaya devam edeceğiz.

***

Önce, bilmem kim, kim Türkiye’nin kredi notunu B,B den bir alta B’ye düşürmüş.

O yani kredi notu veren, bunu “müjde” diyerek duyurmuyor. Ben böyle diyorum siz isterseniz gidin Türkiye’de yatırım yapın!

Türkçemiz yeni bir sözcük kazandı: SWAP! Açılımı, sizin paranızla, bizim paramızı değiş tokuş yapalım. Siz bizden ürün, ya da marina, liman, fabrika alırken TL ile ödeme yaparsınız. Biz de sizden aldığımız dolarlarla, Ukrayna’dan buğday alırız.

(Bu arada, ortalama 20 milyon ton buğday üreticisi Türkiye’nin, üretiminin 2021 yılında 16 milyon tonun da altına düştüğünü hatırlatalım).

***

Akaryakıt, doğalgaz, elektrik gibi temel girdilerde dışa, dış güçlere bağlı olduğumuzu bir an bile akıldan çıkarmayacağız.

Bizim çiftçilerimiz sebze, meyve üretimini yapıyorsa da, gübre ve diğer girdi maliyetlerinin artışı karşısında elleri kolları bağlı. Tarım yapamaz haldeler. Çözüm: Türkiye’nin tarım politikası sil baştan yeniden yazmalıdır.

***

Son vuruş: Gıda ürünlerinden alınan yüzde 8 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesidir.

Beyaz undan yapılan ekmekte KDV yüzde 1’di. Onun fiyatında bir değişme olmayacak. Peki hangi gıda ürünlerinde KDV’de düşüş oldu. Siyah (tam) buğdayda, yumurtada. Bundan böyle yüzde 8 yerine yüzde 1 KDV ödeyeceğiz.

(Gazete çalışanı bir arkadaşımız. KDV indirimi öncesi -zincir marketlerden-  39.- - TL ödeyip 30 yumurta alıyor. KDV indiriminden sonra aynı miktar yumurtaya -45.- TL  ödüyor).

Eee yumurta Balıkesir, Bandırma’dan buraya bedava mı geliyor. Nakliye maliyeti yok mu?

Mazot bedava mı?

TIR şoförü ya TIR’ı bir garaja çekip başını bağlayacak, ya da 10 bin TL nakliye masrafını o adı geçen zincir markete yazacak…

Çok bilmiş birileri çıkıp size derse ki, porsiyonları yarıya düşürün, inanmayın. Bu gidişin, porsiyonların küçülmesiyle bir ilgisi yok.

Ya neyle ilgisi var?

Efendim ben söylemiyorum ekonomistler söylüyor:

Yanlış KUR politikasının sonucu bu…

Ya bu deveyi güdeceğiz ya bu diyardan gideceğiz. Başka seçenek yok…

***

Medya Notu: Dün itibariyle Ordu, en çok vaka sıralamasında üçüncü sıraya yükseldi.

Bir Başka NOT: TÜİK’in 2022 yılı hesaplamasında enflasyonun en yüksek olduğu beş il arasına Ordu’yu da almayı unutmamaları.

Üçüncü Not: Korona testi pozitif çıkan grafiker Furkan Eyigün arkadaşımıza geçmiş olsun diyelim.      

 

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar