Ordu
DOLAR16.3249
EURO17.4758
ALTIN973.76
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Tekel

Dünya’nın en gelişmiş dili Türkçe imiş. Duyduğumda sevinç çığlıkları atmadım tabii… İrdelemeye başladım. Nasıl?

Örneğin Tek – el

Böyle hece bölünmesine giderseniz, doğrudur; dedim üzerine gitmedim.

Tek elin nesi var, çift elin sesi var. Biz buradan başlayalım.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça bir açıklama yaptı: (*)“Fındıkta tekele karşı hamle” başlığı altında yazılanlara bakınca, bunun devlerle savaş olmadığını anladım.

Yazılanlardan anladığımız kadarıyla Atakan Akça; “Fındığını toplayamayan, bahçesinin bakımını yapamayan veya ürününü toplamak istemeyen(!) üreticiler için bir proje başlatmış…

Proje şöyle:  “Bahçenin durumuna göre 3’te 1 değil de 4’te 1 diyoruz. Üretici kabul ettiği takdirde 4 senelik bir sözleşme imzalıyoruz. Fındığı topluyor, ayıklamasını yapıyor,  3’te 1’ini veriyoruz.”

Başkan, açıklamasının devamında “Şu an 200 dönüme yakın bir bahçemiz oldu. Proje başarılı olursa uygulamayı il geneline yaygınlaştıracaklarını söylüyor.

***

Fındığın girdi maliyeti yüksek olunca; bölgede yaygın olan üçte/bir uygulaması tam ters köşe yaptı. Bahçe sahibi üçte bir verirken, bu defa üçte birine razı oldu. Dörtte bire rıza gösteren bahçe sahipleri de var.

Tarımdan elini eteğini çeken, ekmeğini topraktan değil de, başka başka sektörlerde arayanlar, Ordu’da yeterli iş olanağı bulamayacağını anlayınca önce yurtiçi mega kentlere, fırsatını bulur bulmaz da yurt dışına çıkmayı deniyorlar.

Örneğin: Avustralya’ya,  Japonya’ya gidiyorlar.

Tanıdıklarım arasında Avustralya’ya gidip vatandaşlık alanlar var. Bir gün döneceklerini hesap ederek buradaki hacetliklerini satmıyorlar. Mülklerini koruyup kollamak üzere akraba veya komşularına bırakıyorlar. Ürününü üçte/bir, ya da dörtte/bire bırakanlar daha çok gurbetçilerimiz.

Bu gözlemden yola çıkarak söylemeliyim ki, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça’nın projesi gurbetçilerimize umut olacaktır.

***

“Tekel” konusu bu projeyle ne kadar iç içe anlamış değilim.

Tekelci sermaye, vahşi kapitalizmin olmazsa olmazı…  Onlar ateşi maşa ile tutarlar. Mutlaka içeride bizden işbirlikçileri vardır, olacaktır da…

Sermayenin vatanı yoktur.

 

(*)Mustafa Kırlak’ın özel haberi

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar